Do srijede, 7. svibnja dopuna i promjena podataka u registru birača
Petir građanima: Kupujte domaće i lokalno proizvedene poljoprivredne proizvode
Preventivni pregled usne šupljine – jedna minuta može spasiti život
Za projekte ujednačavanja komunalnog standarda stiglo više od pola milijuna eura
Odobreno 15 projekata na području Virovitičko-podravske županije
Virovitica spremna za proslavu Praznika rada
Odobreno 37.600,00 eura za izgradnju javne rasvjete prema Podgorju

  Politika

Manjinski izbori - Staniša Žarković se žalio Ustavnom sudu

  gg           21.05.2015.
Manjinski izbori - Staniša Žarković se žalio Ustavnom sudu

Predsjednik Srpskog kulturno-prosvjetnog društva Prosvjeta Staniša Žarković uputio je prigovor Državnom izbornom povjerenstvu na prihvaćanje kandidacijske liste Srpskog narodnog vijeća - Nacionalne koordinacije vijeća srpske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj za izbor članova Vijeća srpske nacionalne manjine Virovitičko-podravske županije nakon čega se žalio Ustavnom sudu Republike Hrvatske na rješenje Državnog izbornog povjerenstva.

Dana 14. svibnja 2015. godine Županijsko izborno povjerenstvo Virovitičko-podravske županije prihvatilo je kandidaturu Srpskog narodnog vijeća –Nacionalne koordinacije vijeća srpske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj za izbor članova Vijeća srpske nacionalne manjine Virovitičko-podravske županije na izborima koji će se održati 31. svibnja, ali Staniša Žarković piše u prigovoru/žalbi da Srpsko narodno vijeće –Nacionalne koordinacije vijeća srpske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj nije ovlašteni predlagatelj budući da je riječ o tzv. nacionalnoj koordinaciji koju čine isključivo županijska vijeća srpske nacionalne manjine.

"Županijska vijeća srpske nacionalne manjine kao pravne osobe svoja članska prava ostvaruju putem svojih izabranih predstavnika na način da predsjednici svojih županijskih vijeća čine predsjedništvo Nacionalne koordinacije vijeća srpske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj, a razmjeran broj predstavnika svako županijsko vijeće bira iz redova svojih članova u vijeće tj. Skupštinu Nacionalne koordinacije. Mandat tih predstavnika prestaje danom prestanka mandata samih vijeća koja su ih imenovala i koja oni predstavljaju tj. nastavljaju obavljati „tehničke“ dužnosti do konstituiranja novog saziva Vijeća što u konačnici znači kako ni jedno tijelo SNV-a ne može nakon raspisivanja novih izbora odlučivati o kandidatima koje bi SNV predložio na izborima", objašnjava Žarković.

Također, naglašava Žarković, vrlo je upitno kako je moguće da je Ministarstvo uprave prihvatilo registraciju SNV – Nacionalne koordinacije obzirom na činjenicu da postoji posebni zakon o registraciji vijeća, predstavnika i koordinacija nacionalnih manjina kojim je propisano da se sve koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina registriraju isključivo u posebni Registar vijeća a nije ih moguće registrirati u Registar udruga.

" Koliko nam je poznato samo je u slučaju SNV – Nacionalne koordinacije Ministarstvo uprave prekršilo Zakon o udrugama i Zakon o registru vijeća i dopustilo registraciju, a početkom ove godine i usklađivanje Statuta SNV – Nacionalne koordinacije sa Zakonom o udrugama iako SNV kao Nacionalna koordinacija i po imenu i po sastavu i po ovlastima nema pravo biti registriran kao udruga već isključivo kao koordinacija", tvrdi on.

Žarković dalje ističe da je tim opisanim činjenicama Srpsko narodno vijeće –Nacionalne koordinacije vijeća srpske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj prestala je biti udruga građana i postala je Koordinacija vijeća srpske nacionalne manjine za područje Republike Hrvatske i time izgubila pravo predlaganja kandidata jer to pravo imaju samo udruge nacionalnih manjina.

U Žalbi Žarković dalje piše:

Nije nam poznato zašto Ministarstvo upravo kontinuirano krši Zakon o udrugama i dopušta da i dalje SNV – Nacionalna koordinacija bude upisana u Registar udruga ali držim da je već vrijeme da Ustavni sud, sukladno svojoj ulozi u izbornom procesu, ispravi propust Ministarstva uprave i donese odluke kojima bi poništilo odluke općinskih, gradskih i županijskih izbornih povjerenstava o prihvaćanju kandidata i kandidacijskih lista za predstavnike i vijeća srpske nacionalne manjine jer ih je predložila SNV – Nacionalna koordinacija koja nije niti može biti udruga već je koordinacija, a koordinacije pa ni one nacionalne nemaju pravo predlaganja kandidata za članove onih istih vijeća koji ponovo čine te iste koordinacije.

Riječ je o grubom kršenju pravila izbornog postupka, nepoštovanju demokratskih standarda i manipuliranju sa biračima srpske nacionalne manjine kao i o sukobu interesa između Nacionalne koordinacije koja bi trebala biti rezultat izbora i srpskih udruga građana čija uloga je da predlože kandidate za izbor vijeća i predstavnika.

Primjer je ovo kako se pojedincima omogućuje da registriraju „magarca kao Mercedesa“ iako svi čujemo da njače a nadležna tijela će napisati da dotični magarac nije magarac jer ima papir u kojem piše da je Mercedes.

Iz Rješenja Državnog izbornog povjerenstva vidljiva je činjenica da nisu argumentirano razmotrili i uvažili niti jednu moju tvrdnju iz Prigovora već odbijajući da uđu u meritum stvariostaju na stanovištu da je za prihvaćanje kandidature dovoljno da je netko upisan u Registar udruga čak i kad taj upis direktno krši najmanje dva zakona kao i u slučaju protiv zakonitog upisa SNV-a- Nacionalne koordinacije u Registar udruga. A da je tome tako najbolje svjedoči činjenica da izborna povjerenstva uključujući i DIP nisu morala proučavati Statut ili bilo koji drugi dokument jer je iz samog imena Srpsko narodno vijeće –Nacionalne koordinacije vijeća srpske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj svakome vidljivo da je riječ o Nacionalnoj Koordinaciji i da kao takva

a) nikako nije mogla biti upisana u Registar udruga

b) da bi dobila pravnu osobnost morala je biti upisana u Registar vijeća, predstavnika i koordinacija nacionalnih manjina u R. H.

Ali to nije ništa značilo da je kao Koordinaciji na račun isplaćeno u zadnjih pet godina oko 50 miliona kuna izdvojeno iz Proračuna koji je odvojila Vlada R. H. i isplatila kao Koordinaciji nacionalne manjine.

U zaključku Žarković poziva ustavne suce kao zadnju instancu obrane ustavnosti i zakonitosti izbornog procesa, da iskoristite svoje pravo i donese odluke kojima bi onemogućili da se prihvaćaju kandidature lista koje su predložila „udruga“ koja je zapravo nacionalna koordinacija. "Riječ je o „tvorevini“ koje su produkt političko-financijske korupcije i kao takva predstavlja ugrozu demokracije i vladavine prava kao i prava nacionalnih manjina da na demokratskim i poštenim izborima slobodno izaberu svoje predstavnike, a pred kojima su mnogi do sada zatvarali oči", poručuje Žarković.




Još iz kategorije Politika