Bilanca tjedna na županijskim prometnicama je 10 prometnih nesreća, na sreću devet s tek materijalnom štetom, a u jednoj je jedna osoba ozlijeđena, doznajemo u virovitičko-podravskoj policiji. Valja naglasiti kako su u četiri nesreće sudjelovali vozači pod utjecajem alkohola. Koliko su bili pijani, u izvješću se ne navodi. Zato stoji podatak da su građani na cestama ove županije proteklog tjedna počinili 373 prekršaja. Od toga su 52 prekršaja vožnje u pijanom stanju ili odbijanja alkotestiranja. Gotovo polovica se odnosi na jurnjavu cestama više od propisane brzine, 32 vozača se nisu vezala u vožnji, a troje se odlučilo na vožnju i prije položenog vozačkog ispita. Prošlotjednog rekordera pijanca, traktoristu kojem je izmjereno 2,42 promila alkohola u krvi, ovaj je tjedan na tronu zamijenio četrdesetogodišnji biciklist iz Gradine kojem je policija izmjerila 2,75 promila.
Jedna je osoba uhićena zbog odbijanja alkotestiranja. Policija navodi i kako niti jedna osoba nije zadržana temeljem članka 137. Prekršajnog zakona u kojem stoji da će policija svakoga pod utjecajem opijata smjestiti, privesti, u policijsku postaju do prestanka djelovanja opojnog sredstva. Naravno, ta se mjera primjenjuje kada se radi o većoj izmjerenoj količini alkohola. Izvješće stoga sugerira da su vozači imali tek nešto više od dozvoljenih 0,05 promila alkohola, što je svakako pohvalno. Policajci nisu mirovali ni u noći sa subote na nedjelju. Na području cijele Uprave provedena je akcija usmjerena na pojačan nadzor vozača pod utjecajem alkohola u prometu. Policajci su kontrolirali 422 vozila. Utvrdili su ukupno 34 prekršaja što je oko 7 posto ukupno kontroliranih i samo 20 alkoholiziranih, što je ispod 5 posto, a Hrvatska je donedavno bila gotovo na europskom začelju s gotovo 20 posto pijanaca za volanom ili jednostavnije rečeno, svaki peti kontrolirani vozač sjeo je pijan za volan.
Ovaj pad svakako veseli i rezultat je rada policije, no i veće odgovornosti vozača. Sada kada su trendovi krenuli ozbiljno na bolje, nadamo se da će se smanjiti i policijska represija na cestama posebice ove županije. Represija koja se ogleda kroz bespotrebno praćenje vozača s upaljenim rotirajućim svjetlima i zaustavljanje bez posebnog povoda ili primjećenog prekršaja. Kontrola brzine na cestama na manjoj udaljenosti od 100 metara od znaka koji propisuje brzinu kretanja. Zaustavljanje na neprimjerenim ili nesigurnim mjestima, kako za sudionike u prometu, tako i za policijske službenike. Jedna od čestih nepravilnosti je i da vam policajci ne uruče zapisnik o alkotestiranju, čak i onda kada nemate alkohola u organizmu, a to su prema Zakonu i propisima dužni. Uručivanjem zapisnika može se točno utvrditi koliko je vozača alkotestirano i koliki je postotak onih pod utjecajem alkohola.
Za uskraćivanje prava odgovorni su policijski službenici, no i sami građani nedovoljnim poznavanjem propisa. Kako bi se ubuduće smanjile takve pojavnosti upoznajte se Pravilnikom o načinu postupanja policijskih službenika, Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima i Zakonom o sigurnosti prometa na cestama. Građanski nadzor rada i postupanja policije od lani provodi i Vijeće za građanski nadzor nad primjenom pojedinih policijskih ovlasti, te je ono dobar alat u rukama građana.