Kako pobjeći, bar privremeno, od ovog mukotrpnog svijeta, gdje svatko od nas nosi manji ili veći križ života?? Po početku pomislit ćete da ću pisati o Uskrsu, velikom i značajnom blagdanu kršćana odnosno katolika. Ne, poštujem ovaj blagdan, čestitam vam, dragi čitatelji Uskrs, neka vam je blagoslovljen i miran, ali poznajući moj stil razumjet ćete kada kažem da imam bar jednu primjedbu. Naime, apsolutno razumijem pojedinačne čestitke, obiteljske, kada se svećenici iz hijerarhije pa i papa Franjo obraćaju s porukom URBI ET ORBI, svojim vjernicima, ali ne razumijem kada to rade političke stranke, posebno one koje nisu demokršćanske... I čudom se čudim ovom dijeljenju obojanih pisanica, čokoladnih pisanica, zečića, cica-maca i koječega drugog što mladi članovi stranaka rade po našim ulicama i trgovima. Izgleda mi to kao dijeljenje lizaljki djeci da ne kmeče, da ih se udobrovolji sitnicom dok glavni gazde i bossovi časte se pri punim trpezama. Nikako mi nije jasno da se ti mladi članovi naših dičnih političkih stranaka daju nagovoriti na nešto što je ispod razine djelovanja danas neomiljenog Saveza socijalističke omladine iz tzv.komunjarskih vremena.
MUKE KNJIŽARSKOG POSLA
No, pustimo to, i razmislimo na koji način ovo blagdansko vrijeme možemo učiniti uistinu okrijepom za dušu, novim početkom, ma koliko na našoj blagdanskoj trpezi bilo manje šunke, tvrdo kuhanih i ofarbanih jaja, proljetnog luka i vina . Naime, ispred Gradske knjižnice i čitaonice u Virovitici zapazio sam neku noć pripreme za prodaju knjige - bijeli veliki šator i dva knjižara... Razmišljao sam kakav je to „peh", jer je padala kiša, bilo je hladno, turobno vrijeme... Podsjetilo me to na 15 godina mukotrpnog rada s knjigama u Austriji, na vrijeme kada sam i ja pogledavao prema nebu i pratio prognoze vremena, kada sam konkretno za vrijeme iznenadno ljetnog pljuska, zapravo oluje, sklanjao knjige sa štanda koji sam imao u Volksgartenu u Beču, prilikom festivala filma iz država ex-Jugoslavije.. Sklanjao sam mokre knjige u obližnju zgradu, noseći banana kutije s knjigama na suho, i sigurno, a publika došla na projekciju filma prstom nije makla da mi pomogne, dapače, nagurali su se na vrata zgrade, jedva sam se probijao kroz njih, zatim sam mokre knjige sušio dva -tri dana i noći u knjižari, neke morao i baciti jer iako nove, toliko su bile oštećene da nisu više bile za prodaju...
ŠTO NUDI „KNJIGICA"?
U prošlu subotu sam upoznao Dražena Matijevića, jednog od knjižara, razgledao ponudu knjiga, interesirao se za jednu koja mi je hitno potrebna, a zagubila mi se (Franjo Tuđman: Bespuća povijesne zbiljnosti, PRVO izdanje, Naprijed, 1989.).
Čovjek se već 20 godina bavi knjižarskim poslom, vlasnik je udruge „Knjigica" (Zagreb) koja se bavi prodajom, otkupom, zamjenom knjiga, stripova, udžbenika, časopisa.. Požalio mi se na loše vrijeme i promet u Bjelovaru iz kojeg su stigli u Viroviticu, hvaleći gradskog komunalnog redara koji ih je izvan radnog vremena dočekao i pomogao im da dobiju mjesto ispred Gradske knjižnice, postave šator... Ugodno su me iznenadile cijene - čak oko 800 naslova knjiga po cijeni od 1o kuna!! Knjiga u nas jest skupa, čak je Linić - Nadino ministarstvo uvelo porez na knjige kojeg ranije nije bilo...i to, to se zove usklađivanje s evropskim stečevinama, a bit će toga još...hm,hm???
Dražen mi je pričao da je njima kao knjižarima u vremenu krize teško, ali uvijek se nađu oni koji znaju da je čitanje jedan od najljepših bjegova od ove grde svakidašnjice i odvoje koju kunu za knjige.I njemu osobno knjiga i pisanje pomogli su u jednoj fazi života i o toj fazi nerado govori. „Kulturnih ljudi ima u svakom vremenu, oni čitaju, vole knjigu, vole dobre romane..! Nema više kupovanja knjiga na metre, za regale, netko kupi i desetak knjiga, ali bira naslove.." Vidim, ima i slikovnica, od Pepeljuge do Crvenkapice (5 kuna), ima zamalo sav asortimana po područjima koji sam i sam nekada držao u svojoj knjižari-antikvarijatu u Beču, od klasične literature do priručnika, rječnika, monografija.. Jer, knjiga je uvijek dobar poklon - i za rođendan, imendan, vjenčanje... Evo nekih naslova i nekih cijena knjiga koje su mi zapele za oko, zapisano bez rangiranja, i ocjenjivanja:
JERGOVIĆ: SRDA PJEVA, U SUMRAK, NA DUHOVE
- Miljenko Jergović: Srda pjeva, u sumrak, na duhove, nekada 120 kuna, sada 40 kuna,
- Ja sam Zlatan Ibrahimović, 40 kuna,
- Međugorje, monografija 30 kuna,
- Papa i Hrvati, 20 kuna,
- Predrag Matvejević: Mediteranski brevijar,
- Naučite djecu lijepom ponašanju, sa 48 sniženo na 20 kuna,
- John Grisham -politički trileri,- Daniel Easterman : Otjelovljenje, sa 180 kuna sniženo na 50 kuna,
- Mira Vučetić: Knjiga kuharstva, sa 680 sniženo na 300 kuna,- Dinosauri, s 298 sniženo na 200 kuna
Naravno, naći ćete tu knjige Ive Andrića. Miroslava Krleže, Fjodora Mihajlovića Dostojevskog, tu su i klasici literature XX stoljeća, ali i knjige o glavobolji, cvijeću, tu su rječnici prema engleskom, njemačkom, francuskom.., ponuđeni su i brojni DVD-i, CD-i također s povoljnim cijenama. Ističe se cijenama cijela jedna serija novih knjiga izdavača Jutarnjeg lista sa samo 10 kuna po knjizi!
DRAŽEN ZNA 2000 NASLOVA KNJIGA NAPAMET
Odlazeći, pohvalio sam se da sam u vrhuncu posla s knjigama u Beču, znao napamet oko 2000 naslova knjiga, za većinu njih i izdavače, pamtio sam njihov izgled odnosno likovno rješenje korica... Kada bi me probudili u pola noći, znao sam sve to, a evo, danas, prisjetim se tog mukotrpnog posla s vremena na vrijeme, posla koji ne donosi veliki novac, ali pruža veliko zadovoljstvo, taj bijeg u romane i drugo štivo, bijeg s najmanje negativnih nuspojava. Nije droga, nije alkohol, nije kocka, nije opsesivni sport, nije opsesivni seks, ali je izvor nadahnuća i stjecanje znanja.. Jer. čast Internetu i googlu, to je većinom informacija, dok knjiga ostaje knjiga: prijatelj kojeg rado srećem, a kada je pročitam ponovo, kao da sam sreo još jednom prijatelja! Dražen mi je povjerio da i on danas zna 2000 naslova, napamet!
On i njegov kolega ispod bijelog šatora, ispred Gradske knjižnice i čitaonice u Virovitici su ovdje do 8. travnja 2013.
Dobro ste došli pod bijeli šator, u svijet knjiga!
(31.03.2013.)