Banner
Državni inspektorat opozvao Barebells pločicu - soft protein bar Coco Choco
Sabor u srijedu o SLAPP tužbama
Benčić: Rekla sam stoko i odnosilo se na HDZ
Izmjene Zakona o visokom obrazovanju, profesori rade do 67. godine
Sindikati traže zaštitu plaća od inflacije, Ćorić pregovore najavio za jesen
Državni tajnik Rukavina: Hrvatska ima 3,6 milijuna birača
HŽ Infrastruktura: Nesreće na željezničkim prijelazima prepolovljene

  Izbori 2013.

Ljubo R. Weiss: Bomba od ankete – lokalni izbori

  Ljubo Ruben Weiss/Virovitica.info           20.02.2013.
Ljubo R. Weiss: Bomba od ankete – lokalni izbori

Bio je to pravi šok za mene: radim svoju anketu za gradonačelnika Virovitice i pitam djevojku u predvorju ordinacije u Općoj bolnici, čekajući na red radi kontrole srca: „Evo, izbori će za gradonačelnika, koji je tvoj favorit - Kirin, Barić ili Prpić? Djevojka me blijedo pogleda i kaže da ne razumije pitanje. Uh, brzo se samooptužim: „Pitaš  djevojku kao da je svima u prvom planu politika.." i  nastavim se ispričavati: „Dobro, to tebe ne mora zanimati, ali ipak od njih trojice, koga bi na glasačkom listu zaokružila?

Pogleda me još bljeđe i kaže: „Nikada čula  ni za jednoga od njih!"

„Ni za Kirina?" uporan sam anketar.

„Kažem vam, ni za jednoga, ja sam naime iz - Zagreba!"

Dakle, što god mi mislili o našim doktorima i o našoj Bolnici,, postoje pacijenti koji doputuju iz Zagreba na specijalistički pregled u Viroviticu. Ime specijaliste ne spominjem, bila bi to zaista lijepa reklama za njega.

ANKETA - BOMBA

A povod svemu je objavljena anketa u „Virovitičkom listu" s vrlo povoljnim predviđanjima za HDZ,  Kirina, Tolušića, s ocjenom rada zastupnika u Saboru s našeg područja  Dakle, naslov rezultata ankete razvučen na dvije stranice glasi: „Da su danas izbori, Tolušić i Kirin pobijedili bi u prvom krugu, HDZ vodi u svim općinama i gradovima Virovitičko-podravske županije". Nema podataka o nazivu „nezavisne" agencije iz Zagreba, (da se netko ne bi dosjetio pa provjeravao podatke kod agencije!!), naručitelj se navodi - to su Virovitički list Radio stanica Virovitica i portal www.icv.hr, anketa je provedena na 3700 ispitanika što se smatra velikim uzorkom. Nema podataka koliko je anketa koštala, ali govorka se o nekih 70 000 kuna! E, lijepo: naš novac za anketu koju naručuje produžena ruka HDZ-a, tj. mediji pod kontrolom te stranke. Možda se ne bih javljao za riječ na tu temu da brzo nije reagirao Siniša Prpić i njegova stranka (HSPD) konferencijom za medije, pojednostavljeno, tvrdeći da su rezultati ankete namješteni i da u raspravi ispod te informacije na Virovitica.netu netko ne pita što o svemu misle Mate Vukušić i - moja persona!!

Što misli Mate Vukušić, zaista ne znam (on možda još nije dobio mišljenje iz Centralnog komiteta?!!), ali što sam mislim napisat ću ovdje, s tim da ću vas možda razočarati u vezi prognoza.   

Naime, koliko god lokalni izbori (možda povezani i s izborima za EU parlament) bili blizu (oko 3 mjeseca) za ozbiljne prognoze je još rano, a o preuranjenoj izbornoj utakmici, posebno u nekim  gradovima i regijama sam već pisao (Zagreb, Istra..). I zemlje s duljom parlamentarnom tradicijom ne mogu si dozvoliti ovoliko gungule oko lokalnih izbora, a kamoli Hrvatska. Međutim, dobro dođu ova nagađanja i kibiciranja, e kako bi se pokrio sav jad i čemer ove naše svakodnevice, gdje jedna loša vijest sustiže drugu. Kod nas je specifičnost u tome da smo jedna od najsiromašnijih županija u Hrvatskoj, po dohocima baš smo fenjeraši, u prijevodu, sirotinja. Vinkovci su nas pretekli sa socijalnom samoposlugom, a ima dobrih razloga da ona bude otvorena i u Virovitici. Gledajući VPŽ da su danas izbori ( a to znači u prosinci u siječnju kada je anketa provedena!!) HDZ  bi dobio 36,95 % glasova (Županijska skupština) Kukuriku koalicija  19, 25 % itd., neodlučenih je  31, 6 % glasača... U gradu Virovitici (Gradsko vijeće) slavio bi HDZ osvojivši 43 % glasova, Kukuriku koaliciji pripalo bi 24,2 % glasova,  16,8 % je neodlučnih..., Ivica Kirin bi dobio čak 55,5%,  Damir Barić   15,4 %, Siniša Prpić  12, 2%

Dakle, po svemu sudeći HDZ jest, mada su rezultati ankete malo napuhani, u većoj prednosti - i to ne bi trebalo biti iznenađenje.  Zašto?? Iako lokalni i nacionalni izbori  su različiti, velik je utjecaj jednih na druge, posebno se rezultati  vladavine Kukuriku koalicije u Zagrebu odražavaju na lokane (ne)prilike Nakon nešto više od godinu dana kako su „kukurikavci" preuzeli vlast oni ne postoje kao homogena vlast i Vlada -.imaju matematičku većinu u Saboru, ali to su sada rogovi u vreći - IDS vodi svoju igru, HNS je postao minorna stranka, HSU nikada i nije bila ništa veće od minorne stranke jer je milijunima milja daleko od interesa umirovljenika. Dalje, izostanak ijednog značajnijeg rezultata Milanovićeve vlade  SDP-u, HNS-u i HSU ruši šanse i ne znam što se može  (i mora)  dogoditi da SDP i Barić u Virovitici, i Žagar u Županiji pobijede. Posebno stoga što ovaj grad i Županija su tradicionalno skloniji desnici nego ljevici, i ma koliko  rezultata HDZ-a izostalo, oni raspolažu s discipliniranom vojskom glasača.

NEKI UVJETI DA GLASAČI NE OSTANU KOD KUĆE

Tu bi stranke centra, pa i SDP,konkretno kada je o Virovitici riječ, imale šanse uz neke od uvjeta: a) da agilni Siniša Prpić sa svojom strankom (HSPD) okrene svoju negativnu izbornu kampanju u pozitivnu (ponavljanje teze kako je Ivica Kirin lopov neće mu donijeti značajniji broj novih glasača), b) da Damir Barić uvjeri birače da neće činiti takve greške kao Milanović i Linić, c) da se mediji oslobode  dosadašnjeg tutorstva vladajuće stranke, e) da Nezavisni seljaci ublaže kontraefekte koaliranja  s HSP gdje su dio glasača s centra usmjerili na desno...

Inače, zagovaram da svaka stranka ide samostalno na izbore, da se ne skrivaju i pokrivaju jedna drugom, nego da se ustanovi njihova stvarana samostalna težina. Ako nije kasno, možda bi trebalo sniziti  statutima izborni prag na 3,00 % i tako omogućiti da i manje stranke (HSS, HDSSB, Hrvatski laburisti, HSLS) uđu u lokalna predstavnička tijela. U svakom slučaju, da se kampanja s personalne pretvori u personalno-programske i da se koalira tek nakon provedenih izbora. Kod neposrednih izbora župana i gradonačelnika moguće su podrške onih stranaka koje neće imati svoje kandidate za ključne dužnosti, ali i tu bi bilo dobro da što je moguće veći broj stranaka istakne svoje kandidate.

„MIKEŠI", GDJE STE?

Inače, za nadati se je da će stranke ipak organizirati neke veće skupove, prezentirati svoje vizije i programe pred živim ljudima, pa organizirati sučeljavanje njihovih čelnika.Primjerice, tko zna što kandidati misle o pretvaranju komunalne naknade u porez na imovinu, razbijeni su PIK-ovi, kakav se eto. veleposjednički model obrade i upravljanja zemljom nudi...?? Ono što posebno nedostaje jest i upoznavanje s biografijama kandidata - školovanje, specijalizacije, političko iskustvo, poznavanje realnog sektora ekonomije, odnos prema lokalpatriotizmu, vjeri, sve do znanja stranih jezika. Prije 1991., sjećam se, govorilo se da Srbi vladaju gradom i šire, da se ne dozvoljava domaćima, starosjediocima, „mikešima" da dođu do izražaja - sada tih okolnosti nema, ali „mikeša" u vlasti opet nema koliko bi trebalo!

Dakle, političkog  prostora za sve ima, utakmica teče i na nama je da joj damo i ton i kvalitetu. Najlošija varijanta bi bila da birači ostanu na dan lokalnih izbora u velikom broju kod kuće, što, ako se nastave većinom negativni trendovi iz Zagreba, i ako kandidati budu slušali sami sebe ili pak tražili  samo„falinke" kod drugih, nije za isključiti.

Ljubo Ruben Weiss/Virovitica.info


Komentari

Ljubo R. Weiss
28.2.2013. 3:28
slavujj
27.2.2013. 17:11
slavujj
27.2.2013. 17:07
nadakon
27.2.2013. 16:50
mikeš07
27.2.2013. 16:01
čistač
27.2.2013. 8:11
fitilj
27.2.2013. 7:58
Ljubo R. Weiss
27.2.2013. 5:00
nadakon
27.2.2013. 0:20
bać joza
27.2.2013. 0:13
stole123
27.2.2013. 0:09
nadakon
27.2.2013. 0:02
fitilj
26.2.2013. 23:58
stole123
26.2.2013. 23:53
nadakon
26.2.2013. 23:42
bać joza
26.2.2013. 23:37
stole123
26.2.2013. 23:31
bać joza
26.2.2013. 23:20
stole123
26.2.2013. 23:16
slavujj
26.2.2013. 23:11
fitilj
26.2.2013. 23:10
stole123
26.2.2013. 22:52
siniša prpić
26.2.2013. 22:33
stole123
26.2.2013. 22:18
nadakon
26.2.2013. 22:05
siniša prpić
26.2.2013. 21:54
Sulejman veliki
26.2.2013. 21:36
siniša prpić
26.2.2013. 21:32
nadakon
26.2.2013. 21:22
nadakon
26.2.2013. 21:14
siniša prpić
26.2.2013. 21:12
siniša prpić
26.2.2013. 21:08
slavujj
26.2.2013. 20:59
nadakon
26.2.2013. 20:49
slavujj
26.2.2013. 20:21
bać joza
26.2.2013. 19:46
Sulejman veliki
26.2.2013. 18:08
Ljubo R. Weiss
26.2.2013. 17:01
vlaado
26.2.2013. 11:37
bać joza
26.2.2013. 10:44
vlaado
26.2.2013. 10:26
bać joza
26.2.2013. 9:58
Ljubo R. Weiss
26.2.2013. 3:29
bać joza
25.2.2013. 23:55
slavujj
25.2.2013. 23:46
Sulejman veliki
25.2.2013. 23:14
Sulejman veliki
25.2.2013. 23:10
bać joza
25.2.2013. 23:08
slavujj
25.2.2013. 23:03
bać joza
25.2.2013. 22:58
slavujj
25.2.2013. 22:48
Sulejman veliki
25.2.2013. 22:36
slavujj
25.2.2013. 22:16
bać joza
25.2.2013. 20:22
nadakon
25.2.2013. 19:55
bać joza
25.2.2013. 19:37
Sulejman veliki
25.2.2013. 14:14
bać joza
25.2.2013. 0:12
Sulejman veliki
25.2.2013. 0:07
bać joza
24.2.2013. 23:50
Sulejman veliki
24.2.2013. 23:47
bać joza
24.2.2013. 23:16
bać joza
24.2.2013. 23:12
Sulejman veliki
24.2.2013. 23:11
stole123
24.2.2013. 23:10
bać joza
24.2.2013. 23:06
bać joza
24.2.2013. 23:03
Sulejman veliki
24.2.2013. 23:03
nadakon
24.2.2013. 22:59
bać joza
24.2.2013. 22:57
stole123
24.2.2013. 22:53
bać joza
24.2.2013. 22:51
bać joza
24.2.2013. 22:48
stole123
24.2.2013. 22:40
Sulejman veliki
24.2.2013. 22:38
bać joza
24.2.2013. 20:24
nadakon
24.2.2013. 20:21
bać joza
24.2.2013. 19:59
nadakon
24.2.2013. 19:36
bać joza
24.2.2013. 19:17
nadakon
24.2.2013. 18:52
nadakon
24.2.2013. 18:47
bać joza
24.2.2013. 17:42
mirovnjak
24.2.2013. 17:35
Mate Vukušić
24.2.2013. 17:20
bać joza
24.2.2013. 16:00
siniša prpić
24.2.2013. 15:58
slavujj
24.2.2013. 15:53
mirovnjak
24.2.2013. 15:35
slavujj
24.2.2013. 13:02
mirovnjak
24.2.2013. 12:42
nadakon
24.2.2013. 12:35
slavujj
24.2.2013. 12:27
siniša prpić
24.2.2013. 12:20
bać joza
24.2.2013. 10:56
siniša prpić
24.2.2013. 9:53
mirovnjak
24.2.2013. 9:20
nadakon
24.2.2013. 8:44
Sulejman veliki
24.2.2013. 8:42
bać joza
24.2.2013. 7:49
Sulejman veliki
24.2.2013. 7:42
bać joza
24.2.2013. 7:23
nadakon
23.2.2013. 22:35
stole123
23.2.2013. 22:21
siniša prpić
23.2.2013. 17:55
mirovnjak
23.2.2013. 17:06
bać joza
23.2.2013. 16:42
mirovnjak
23.2.2013. 15:47
bać joza
23.2.2013. 11:00
nadakon
23.2.2013. 10:11
bać joza
23.2.2013. 10:04
mirovnjak
23.2.2013. 9:46
bać joza
23.2.2013. 8:59
siniša prpić
23.2.2013. 8:30
nadakon
23.2.2013. 0:47
bać joza
23.2.2013. 0:40
nadakon
23.2.2013. 0:35
nadakon
23.2.2013. 0:31
Sulejman veliki
23.2.2013. 0:29
nadakon
23.2.2013. 0:22
bać joza
23.2.2013. 0:19
slavujj
23.2.2013. 0:12
nadakon
23.2.2013. 0:08
bać joza
23.2.2013. 0:07
bać joza
23.2.2013. 0:02
bać joza
22.2.2013. 23:59
nadakon
22.2.2013. 23:58
stole123
22.2.2013. 23:57
stole123
22.2.2013. 23:53
bać joza
22.2.2013. 23:48
nadakon
22.2.2013. 23:48
bać joza
22.2.2013. 23:45
nadakon
22.2.2013. 23:44
stole123
22.2.2013. 23:41
bać joza
22.2.2013. 23:37
slavujj
22.2.2013. 23:05
nadakon
22.2.2013. 23:02
stole123
22.2.2013. 22:47
stole123
22.2.2013. 22:43
bać joza
22.2.2013. 22:35
nadakon
22.2.2013. 21:43
siniša prpić
22.2.2013. 19:39
bać joza
22.2.2013. 17:55
Templarius
22.2.2013. 10:00
fitilj
22.2.2013. 9:26
mirovnjak
22.2.2013. 9:16
Ljubo R. Weiss
21.2.2013. 23:48
nadakon
21.2.2013. 23:39
stole123
21.2.2013. 23:28
stole123
21.2.2013. 23:25
nadakon
21.2.2013. 23:20
nadakon
21.2.2013. 22:57
stole123
21.2.2013. 22:42
stole123
21.2.2013. 22:35
siniša prpić
21.2.2013. 22:10
mirovnjak
21.2.2013. 21:58
mirovnjak
21.2.2013. 21:55
siniša prpić
21.2.2013. 21:55
nadakon
21.2.2013. 21:38
bać joza
21.2.2013. 21:25
siniša prpić
21.2.2013. 20:16
fitilj
21.2.2013. 20:10
siniša prpić
21.2.2013. 19:47
čistač
21.2.2013. 19:41
siniša prpić
21.2.2013. 19:34
siniša prpić
21.2.2013. 19:28
nadakon
21.2.2013. 19:26
slavujj
21.2.2013. 19:21
Ljubo R. Weiss
21.2.2013. 18:47
mirovnjak
21.2.2013. 18:20
nadakon
21.2.2013. 17:27
slavujj
21.2.2013. 17:23
Mate Vukušić
21.2.2013. 17:06
slavujj
21.2.2013. 16:24
mirovnjak
21.2.2013. 15:23
Ljubo R. Weiss
21.2.2013. 15:06
mirovnjak
21.2.2013. 14:17
fitilj
21.2.2013. 11:54
nadakon
21.2.2013. 11:38
nadakon
21.2.2013. 11:18
Templarius
21.2.2013. 11:16
fitilj
21.2.2013. 10:55
Mate Vukušić
21.2.2013. 7:07
slavujj
21.2.2013. 6:37
Ljubo R. Weiss
21.2.2013. 1:35
slavujj
21.2.2013. 0:53
slavujj
21.2.2013. 0:35
Mate Vukušić
21.2.2013. 0:23
slavujj
20.2.2013. 23:34
stole123
20.2.2013. 23:29
mikeš07
20.2.2013. 23:21
slavujj
20.2.2013. 23:17
Mate Vukušić
20.2.2013. 20:48
slavujj
20.2.2013. 19:57
nadakon
20.2.2013. 19:31
terzo
20.2.2013. 19:28
Ljubo R. Weiss
20.2.2013. 19:04
nadakon
20.2.2013. 18:51
Ljubo R. Weiss
20.2.2013. 18:17
Ljubo R. Weiss
20.2.2013. 18:02
Loco
20.2.2013. 17:39
Boki13
20.2.2013. 17:08
Mate Vukušić
20.2.2013. 16:59
lav973
20.2.2013. 16:50
siniša prpić
20.2.2013. 15:57
siniša prpić
20.2.2013. 15:49
siniša prpić
20.2.2013. 15:46
Mikeš09
20.2.2013. 15:36
Templarius
20.2.2013. 13:55
mirovnjak
20.2.2013. 13:50
mikeš07
20.2.2013. 13:10
Templarius
20.2.2013. 12:57
Sulejman veliki
20.2.2013. 11:49
bicbozji007
20.2.2013. 10:25
mikeš07
20.2.2013. 10:25
crni
20.2.2013. 10:24
Templarius
20.2.2013. 9:03
maky_horzic
20.2.2013. 8:41
Sulejman veliki
20.2.2013. 7:34


Još iz kategorije Izbori 2013.