Do srijede, 7. svibnja dopuna i promjena podataka u registru birača
Petir građanima: Kupujte domaće i lokalno proizvedene poljoprivredne proizvode
Preventivni pregled usne šupljine – jedna minuta može spasiti život
Za projekte ujednačavanja komunalnog standarda stiglo više od pola milijuna eura
Odobreno 15 projekata na području Virovitičko-podravske županije
Virovitica spremna za proslavu Praznika rada
Odobreno 37.600,00 eura za izgradnju javne rasvjete prema Podgorju

  Aktualnosti

Linić zgrožen? S pravom!

  Boris Pavelić/Novi list           25.07.2013.
Linić zgrožen? S pravom!

Slavko Linić opravdano je zgrožen odlukom suca zagrebačkog Trgovačkog suda Mislava Kolakušića da predstečajnu nagodbu Dalekovoda zaustavi s objašnjenjem kako su predstečajne nagodbe protuustavne. Jer, ta sučeva odluka mogla bi nepotrebno srušiti možda jedini uspješan gospodarski projekt ove vlade - dokazano učinkovito spašavanje stotina tvrtki s desecima tisuća radnika.

  Sudac Kolakušić otkazao je jučer današnje prvo ročište u predstečajnoj nagodbi tvrtke Dalekovod, svjetski poznatoga graditelja elektrokomunikacijske opreme s 1.800 radnika. Objavio je kako zakon koji regulira predstečajne nagodbe, Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, smatra protuustavnim, pa će u roku od osam dana podnijeti zahtjev za ocjenom ustavnosti. Kolakušić tvrdi da je zakon protuustavan, jer propisuje da se prvo ročište u predstečajnoj nagodbi mora održati unutar petnaest dana od podnošenja zahtjeva. Time se, tumači sudac, narušava Zakon o parničnome postupku, koji štiti prava sudaca da sami zakazuju ročišta u predmetima koje vode.

  Takva je odluka posve neočekivana. Zakon je na snazi od 1. listopada prošle godine, ali mu dosad nitko nije osporio ustavnost. Dosad je više od četiri stotine tvrtki zatražilo predstečajnu nagodbu. U dosad obrađenim postupcima, među kojima su i neka od najvažnijih hrvatskih poduzeća, poput Varteksa, prijavljeno je ukupno više od 40 milijardi kuna dugova o kojima se valja dogovoriti. Da vlada nije uvela mehanizam predstečajne nagodbe, svi bi se ti dugovi poravnavali u stečajevima, koji - svi to znaju - traju godinama. Predstečajne nagodbe, međutim, dosad su spasile mnoge tvrtke. Dramatično su ubrzale pregovaranje o dugovima te omogućile nesmetani nastavak poslovanja. U interesu svih: radnika, koji su nastavili raditi; dužnika, koji su dobili sigurnost naplate i mogućnost da utječu na proces; posrnulih tvrtki, koje su neopterećene nastavile poslovanje; države, koja je nastavila ubirati poreze i smirivati društveno nezadovoljstvo. Riječ je tisućama radnih mjesta, desecima milijardi kuna dugova koje valja riješiti, te o vrijednim budućim poslovima koji izravno ovise o uspjesima predstečajnih nagodbi. A sada je odluka suca Kolakušića zaprijetila da će sve to stati. Ugrozila je uspješan projekt, nužan za gospodarski oporavak, usvojen konsenzusom u Saboru, koji hvale i sindikati, i poslodavci, i cjelokupna javnost.

  Sadržaj, način i vrijeme Kolakušićeve odluke skandalozni su. Sudac poručuje kako vlada nema pravo sudovima oduzimati neopravdani privilegij da budu spori. Ali predstečajne nagodbe i postoje zato što stečajevi beznadno dugo traju, a to obesmišljuje stečaj kao takav, jer tvrtke nestaju bez traga, vjerovnici ostaju bez dugova, radnici bez posla i plaća... Ako je zakon protuustavan, nije li sudac imao pola godine i dva saborska čitanja da na to upozori? Što da kažu suci koji provode zakon? Kolakušićeva je odluka pogrešna i štetna. Ona je školski primjer otuđenosti suca od životnoga konteksta zemlje u kojoj živi i radi.

Kolumna Zemlje koje nema Borisa Pavelića, Novi list


Komentari

kišni
26.7.2013. 17:15
drug Đuka
26.7.2013. 16:32
atma
26.7.2013. 16:09
atma
25.7.2013. 21:49
frida
25.7.2013. 14:32
atma
25.7.2013. 13:58
MACAN
25.7.2013. 13:26
Nikola Huljak
25.7.2013. 12:26


Još iz kategorije Aktualnosti