Čaj kakav danas poznajemo ostao je gotovo nepromijenjen od trenutka kada ga je prema legendi otkrio kineski car Shen-Nung 2737. godine prije Krista. Shen Nung bio je vješt vladar, kreativan znanstvenik i pokrovitelj umjetnosti. Oprezan i dalekovidan, radi zdravstvene preventive zahtijevao je da sva voda prije pića bude prokuhana. Jednog ljetnog dana krenuo je u posjetu jednoj od svojih pokrajina. Na pola puta zaustavio je poslugu i naredio joj da mu prokuhaju vodu za piće. U tom trenutku je vjetrom nošeno osušeno lišće iz obližnjeg grma palo u kipuću vodu i zamutilo ju smeđom bojom. Kao znanstvenik, Shen Nung nije mogao odoljeti, a da ne proba novonastalu tekućinu čarobna mirisa. Znatiželjni je car bio oduševljen čajem, a novi je napitak odmah krenuo u osvajanje svijeta.
Čaj je iz Kine u Japan došao preko budističkog svećenika Yeiseija koji je u Japanu poznat i kao “otac čaja”. U Europu je stigao preko Portugala, 1560. godine, te od tad postaje jako popularan, a 1860. se prvi put spominje dodavanje mlijeka u čaj. Engleski “čaj u pet”, koji je više mit nego stvarnost, pojavio se kada se Ana, vojvotkinja od Bedforda, dosjetila organizirati čajanke na kojima bi se služili sendviči i slatkiši. Rusi također imaju dugu tradiciju pijenja čaja. 1618. godine u kineskoj ambasadi u Moskvi, caru Alekseju je poslužen ovaj napitak. U početku je bio skup, jer su ga specijalne karavane dovozile iz Kine, ali do kraja osamnaestog stoljeća svaka ruska kuća imala je samovar, vrstu velikog čajnika iz koga se cijeli dan pio čaj. Rusi su uvijek pili jak čaj, zaslađen šećerom, medom ili džemom, a nakon votke, čaj je drugo rusko nacionalno piće.
Poduzetni su Amerikanci, za vrijeme prvog američkog svjetskog sajma, sasvim slučajno otkrili i patentirali hladni čaj. Naime, jedan je poduzetnik svojim posjetiteljima planirao servirati čaj, no zbog velikih vrućina, nitko nije bio zainteresiran za njegovu ponudu, pa se dosjetio u skuhani čaj ubaciti veliku količinu leda, čime ga je rashladio. Tako je nastao “Ice Tea” te postao veliki hit sajma, a i šire. Nekoliko godina kasnije, Amerikanac Thomas Sullivan razvija koncept “čaja u vrećicama”. Kao prodavač čaja, u gazu je nježno ovio svaki promotivni primjerak čaja, koji je dostavljao u restorane za probu. Prepoznao je sjajnu marketinšku priliku nakon što je shvatio da vlasnici restorana čajeve služe neodmotane iz pakiranja koje im je dostavio, kako bi izbjegli nered mokrih čajnih listića po kuhinji.
Najčešći dodaci čaju su šećer, limun, mlijeko i med. Čak i malo šećera u čaju mijenja njegov okus, pa će pravi ljubitelji i poznavaoci čaja biti jako suzdržani u njegovu slađenju. Važna je umjerenost kod dodataka, jer je čaj sam po sebi umjerena i diskretna okusa. Med od lavande u čaju od kamilice, metvice ili pelina djeluje umirujuće i protiv grčeva u probavnom sustavu. U čaju od jasmina i drugim kineskim zelenim čajevima ili mješavinama crnih čajeva iz Indije i Zakavkazja (English Breakfast, Ruski) preporučljiva je kriška limuna. Čaj s mlijekom kojeg posebno obožavaju Englezi uvijek je crni čaj (English Breakfast, Ceylon, Darjeeling, Assam, Ruski kao i čuveni Earl Grey).
Zeleni čaj – poželjno je da bude jači, ali bi ga ipak trebalo procijediti nakon dvije do tri minute. Isti listići mogu se upotrijebiti i drugi put, ali ih treba duže ostaviti u vodi (oko 5 minuta). Posebnost kod pripreme zelenog čaja je da proključalu vodu prekrijemo listićima tek kad se ohladi na oko sedamdeset stupnjeva.
Voćni čaj – mora odstajati duže u proključaloj vodi. Cijedi se nakon desetak minuta, a može se piti i potpuno hladan.
Kako pripremiti čaj?
Za pripremu dobrog čaja potrebno se pridržavati nekih osnovnih uputa:
- čuvati čaj u zatvorenoj posudi, daleko od jakih mirisa
- upotrebljavati samo čajnik od porculana ili terracote
- zagrijati čajnik toplom vodom prije upotrebe
- staviti u zagrijani čajnik potrebnu količinu čaja
- jednu žličicu za svaku šalicu ili jednu filter vrećicu za svake dvije šalice
- upotrijebiti svježu, tek proključalu vodu
- preliti čaj vrelom vodom i ostaviti oko 3 minute, ne dulje od 5 minuta
IZVORNIK: Kuća zelenog čaja Zagreb
------------------------------------------
Blog NATURA posvećen je promicanju kulture čaja i ljekovitog bilja. Izborom tematskih članaka, autorskog sadržaja i enciklopedijske forme portal Virovitica.net vodi vas na egzotično putovanje oko svijeta – tragom mirisa u prirodi.