Projekti svih vrsta naša su svakodnevna stvarnost i provođenje nekog projekta nije više novost, ali poneko od njih doista zaslužuju posebnu pozornost. Jedan od takvih je projekt pod nazivom “Komunicirajmo plesom”, koji je u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana kulturalne raznolikosti i dijaloga provodila Udruga za Down sindrom Virovitičko-podravske županije u partnerstvu s Kulturnom udrugom Kreativa, Edukativa, Aktiva – KrEdA iz Suhopolja.
Riječ je o projektu koji je sufinancirala Virovitičko-podravska županija uz potporu Općine Suhopolje, a koji je proveden u suradnji s osnovnim školama Suhopolje, Voćin i OŠ Vladimira Nazora Virovitica te Plesnom školom Alegria iz grada Trnave u Slovačkoj. Ppredsjednica Udruge za DOWN Virovitičko-podravske županije i voditeljica projekta psihologinja Sandra Matošina Borbaš održala je stručno predavanje za javnost pod nazivom “Pomaže li ples psihičkom zdravlju?”, održane su plesne radionice za djecu s teškoćama, teenagere i roditelje u rekreativnom centru Kreativna kutija u Virovitici te profesionalne plesne radionice koje su vodili gosti iz Slovačke, plesni šampioni Štefan Pintér, Barbara Kadlecová i Adriana Liptakova iz plesnog studija Alegria.
Na radionice se prijavilo ukupno 129 učenika razredne i predmetne nastave te posebnih odjela, a plesali su zajedno sa svojim vršnjacima iz Slovačke.
– Cilj nam je bio u aktivnosti koja nam je svima prirodna, pokretu kroz ples, objediniti djecu ruralnih i gradskih sredina, djecu s teškoćama, djecu s područja od posebne državne skrbi, roditelje, učitelje, članove folklornih društava, sportske i profesionalne plesače. Rasplesali smo županiju, nadišli sve razlike i jezične barijere i povezali se u raznolikosti i komunikaciji plesom. Naš cilj je ostvaren - zadovoljna je bila Sandra Matošina Borbaš.
Realizacijom cijelog projekta izuzetno je zadovoljna i Natalija Kožić Lukačević, predsjednica Udruge KrEdA.
– Kroz tri tjedna rasplesali smo županiju na mnogo razina. Zahvaljujem našim plesačima iz Virovitice, Suhopolja i Voćina i njihovim voditeljima i učiteljicama. Hvala i ravnateljima škola koje su nam bile domaćini i svima koji su nas podržali. U našoj maloj ruralnoj sredini uspjeli smo ostvariti međunarodni plesni događaj koji je kroz sve aktivnosti ukupno obuhvatio više od 200 plesača i na to sam ponosna. Na zajedničkim nastupima u Suhopolju i Voćinu gledatelji su u 90 minuta programa imali priliku uživati u pravoj plesnoj svečanosti i doživjeti balet, i folklor, i moderni ples na jednome mjestu. Učenici škola domaćina dobili su pravu profesionalnu poduku kroz plesne radionice koje su vodili naši gosti, plesni šampioni na natjecanjima u Slovačkoj, i vjerujem da će taj doživljaj dugo pamtiti. Kad u Voćinu domaćini iznenade goste iz Virovitice, Suhopolja i slovačke Trnave folklornom izvedbom "Prljavaca" na tamburama, to je onda dostojno obilježen Dan međukulturalne raznolikosti! A što je najvažnije, svi smo se odlično zabavili, družili i dogovorili neke nove plesne poslastice - ponosna je predsjednica suhopoljske udruge KrEdA. Posebno i jedinstveno plesno druženje završilo je zajedničkim izletom i razgledavanjem arboretuma Lisičine.