Potaknuti raspravom na Gradskom vijeću, Vijeće srpske nacionalne manjine, ponovno je lokalnim vlastima uputio zahtjev za promjenom imena ulice nazvane po ratnom zločincu Mili Budaku u Virovitici i po datumu osnivanja zločinačke države u Općini Čačinci. U dopisu kojega je potpisao predsjednik Staniša Žarković piše: Obraćamo Vam se temeljem članka 31. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina (Narodne novine 155/02). Neposredan povod našem obraćanju je ponovo aktualizirano pitanje ulice u gradu Virovitici i općini Čačinci koja nosi ime tvorca genocidnih tzv. 'rasnih zakona' i jednog od najviših dužnosnika kvislinške tzv. NDH Mile Budaka odnosno datum uspostave fašističke države.
Odbor za nacionalne manjine Skupštine Virovitičko-podravske županije, Vijeća srpske nacionalne manjine Virovitičko-podravske županije odnosno Grada Virovitice kao i ja osobno više puta smo ukazivali na štetnost postojanja takvog imena ulice i neprimjerenih poruka koje toleriranjem tog stanja građanima i široj javnosti šalju naša Općina Čačinci, Grad Virovitica i Županija.
Ime Mile Budaka neodvojivo je vezano za najstrašnije razdoblje novije hrvatske ali i srpske, židovske i romske povijesti. Osoba je to koja je osobno stvarala okvir za provođenje genocida a onda ga kao istaknuti dužnosnik ustaškog režima i provodila.
Ulica sa njegovim imenom pljuska je i hrvatskom antifašizmu. Onoj vrijednosti koji je Ustav Republike Hrvatske prepoznao kao jedan od ključnih temelja hrvatske državnosti i pripadnosti europskoj obitelji naroda. Antifašizma bez kojeg bi Zadar još bio Zara, Split bi ostao Spalato a Pula bi se i dalje zvala Pola. Antifašizma na temelju kojeg definiramo sebe kao slobodno i demokratsko europsko društvo koje njeguje i brani europske vrijednosti.
Pitam Vas stoga koji još grad u Europi kojoj težimo ima ulicu po nekom od svojih kvislinga a da autore i provoditelje genocidnih 'rasnih zakona' i ne spominjem. Kako graditi europsku kuću na tim temeljima. Kako graditi dobre međunacionalne odnose, vladavinu prava i zaštitu nacionalnih i vjerskih manjina ako Virovitica kroz imenovanje ulice slavi onoga ko je riječju i djelom zatirao sve te vrijednosti našeg društva.
Zbog svega navedenog Vijeće srpske nacionalne manjine Grada Virovitice i Virovitičko-podravske županije, sukladno svojim ovlastima, traži od tijela vlasti našeg Grada i općine Čačinci da po hitnom postupku pokrenu i provedu promjene odluke o imenu ulica odnosno promjene ime ulice Mile Budaka i Ulice 10. travnja i učine nas ponovo ponosnima na našu općinu, grad i županiju.