Kamilica je na poljima Virovitičko-podravske trenutno u dobrom stanju i već za dvadesetak dana , ovisno o vremenskim prilikama,mogle bi započeti prve berbe, a optimalne krajem travnja. Josip Ivanec, direktor proizvodnje u pitomačkoj Spider Grupe koja kamilicu ekološki uzgaja 140 hektara na vlastitim površinama i tisuću hektara u kooperantskoj proizvodnji, na skali između jedan i pet, dao bi joj ocjenu 3,5 do 4. „Samo jedna kiša ili suša u travnju tu ocjenu može promijeniti na više ili niže“, kaže Ivanec.
Tvrtka Dam iz Lozana bavi se proizvodnjom kamilice na 450 hektara vlastitih površina i 700 hektara ugovorene proizvodnje kod kooperanata, a Megalis iz Starina kod Čađavice na ukupno 300 hektara od kojih je 45 vlastitih površina. „Na 170 hektara kamilicu proizvodimo pod posebnim propisima od pripreme i sadnje do skidanja i isporuke. Na 40 hektara smo imali kasniju sadnju, krajem studenoga i početkom prosinca. Taj dio površina je malo rjeđi jer je bilo malo smrzavanja i tu će berba malo kasniti“, kaže voditelj proizvodnje u Megalisu, Željko Juren.
U tvrtkama za preradu kamilice trenutno se rade remonti strojeva i kombajna i pripremaju sušare. Pod pripremom proizvodnje podrazumijeva se i edukacija o rukovanju pesticidima koju provodi Grupacija za proizvodnju ljekovitog bilja. Veliki problem kod proizvodnje kamilice su što se bere u vrijeme kada proizvođači ostalih kultura špricaju svoja površine. U posljednje tri godine što zbog edukacija što zbog kišnih razdoblja početkom svibnju proizvođači kamilice su imali sreće jer nisu zabilježena zagađenja kakva su nekada bila.