KOLAR inflacija je odgovornost Vlade, ne može se prebaciti na trgovce
Sindikati upozorili na probleme u obrazovanju povodom Međunarodnog dana obrazovanja
HAKOM-ova brošura Ključevi sigurnog interneta za 50.000 učenika
Nova TV priprema ponudu za dodjelu nove koncesije
Sabor u petak glasa o vraćanju Josipa Dabre u saborske klupe
Uručeni Sporazumi o preventivnim pregledima za hrvatske branitelje za 2025.
SLJEPĆEVIĆ Naš film govori i o situaciji u kojoj smo danas

  Prosvjeta

Izložba “Tajna Japana koja povezuje svijet” u četvrtak 3. svibnja u dvorani Tehničke škole Virovitica

  ss-tehnicka-vt.skole.hr           03.05.2018.
Izložba “Tajna Japana koja povezuje svijet” u četvrtak 3. svibnja u dvorani Tehničke škole Virovitica

Danas, 3. svibnja u dvorani Tehničke škole Virovitica (11:30 sati) biti će otvorena izložba bonsaija nazvana Tajna Japana koja povezuje svijet. Bit će izloženo četrdesetak minijaturnih drvaca iz kolekcije Nenada Cara, Zlatko Mlinarić, Zlatko Šafar obitelj Fučkar i nastavnika strukovnih predmeta ove škole Dine Davidovića, idejni je začetnik izložbe.

Bonsai je japanska riječ za minijaturno drveće koje se uzgaja u malim keramičkim ili glinenim posudama. Kod nas se vrlo malo zna o bonsaiju, dok je u svijetu odavno prihvaćen kao oblik umjetnosti i kao vrtlarska vještina. Ova vještina oblikovanja drvaca je u Japan došla iz Kine tijekom dinastije Yuan (1280. – 1368.) U Kini su je nazivali punsai i bila je rezervirana za znanstvenike i elitu. Dolaskom u Japan je punsai doživio određene promjene pod utjecajem zen budizma i razvio se u ono što danas nazivamo bonsai. Tijekom stoljeća bonsaiju je u Japanu rasla popularnost, a obavijale su ga razne priče i legende. Poslije Drugog svjetskog rata njihova ljepota, osebujnost i dopadljivost postupno osvajaju Zapadni svijet. Minijaturna forma bonsaija posljedica je orezivanja podzemnog i nadzemnog dijela biljke, a estetski trenutak određen je posebnim odnosom čovjeka i prirode.

Tehnička škola Virovitica obrazuje i odgaja učenike za različita zanimanja, između ostalog i učenike iz područja rada šumarstvo. Učenici tijekom svog obrazovanja slušaju predmet Parkovna kultura u sklopu kojeg se uči i vrtna povijest Japana. Upoznaju raznolikost i ljepotu drevne japanske tehnike oblikovanja bonsai drvaca – svojevrsnu simbiozu čovjeka i drveta.

Izložbom se se učenicima, gostima, javnosti, profesionalcima iz struke i istinskim zaljubljenicima u bilje i istočnu kulturu predstaviti bonsai umjetnost. Želja je potaknuti i svijest o uređenju okoliša i važnosti očuvanja tradicije i kulture.

„Zbog nedostatka vremena ljudi se sve više udaljavaju od prirode, a estetika bonsaija može nam pomoći da se vratimo na pravi put. On može biti most koji će nas ponovo spojiti s prirodom. Nadamo se da će ova izložba biti korak više prema ostvarivanju tog cilja“, poručuju organizatori.

Izložba je organizirana nominalnu potporu Veleposlanstva Japana u Republici Hrvatskoj. Ulaz je slobodan, a moći razgledati od 12 do 19 sati. Posjetitelji će moći izabrati najljepši bonsai i za najsretnijeg posjetitelja osigurana je prigodna nagrada.

Komentari




Još iz kategorije Prosvjeta