Izaslanstvo Hrvatske gospodarske komore predvođeno Ilirjanom Šehu, direktoricom Predstavništva Hrvatske gospodarske komore na Kosovu, s predstavnicima Središnjice HGK, Županijskih komora iz Bjelovara, Pule i Virovitice posjetilo je Privrednu komoru Kosova. U poslovnim razgovorima sa Safetom Gerxhalui, predsjednikom Komore i suradnicima, utvrđene su daljnje zajedničke aktivnosti radi unapređivanja međusobnih gospodarskih odnosa i promociji hrvatskog gospodarstva na Kosovu i gospodarstva Kosova u Hrvatskoj. Kosovski gospodarstvenici, Gospodarska komora i tvrtke službeno su pozvani na sajamske manifestacije „Viroexpo" i Bjelovarski sajam u Gudovcu. „Vrlo rado ćemo pokušati doći na sajam Viroexpo. Većina informacija koje danas stižu do Europe s Kosova su crne kronike pa radimo na tome da prvo promoviramo vrijednosti naše zemlje pa tek onda gospodarske potencijale i investicije. Sajmovi su najbolja mogućnost i za jedno i za drugo i upravo na njima želimo prenijeti realnu sliku Kosova. Bili smo n sajmu u Njemačkoj i doznali koliko ima malo informacija o Kosovu. U okviru komore imamo 34 razna udruženja i netko će naći interesa za put u Hrvatsku. Zato već sada mogu reći da ćemo se svakako vidjeti u Virovitici", rekao je Safet Gerxhalu, inače zagrebački student i dobar poznavatelj gospodarskih prilika u Hrvatskoj.
Poslovni tajnik HGK-Županijske komore Virovitica Milan Vađura primijetio je da gospodarski odnosi dviju zemalja, iako sporo idu na bolje, a kao primjer izdvojio izravnu zrakoplovni vezu Zagreb-Priština na koju je inicirao poslovni svijet Hrvatske i Kosova. „To je približilo gospodarske partnere, a rezultat je i prvi organizirani nastup hrvatskih gospodarstvenika na sajmu Expokos" u Prištini. Inicijative su da se vidimo i na sajmu roba široke potrošnje u lipnju, a drago nam je da ste pristali doći na sajmove u Hrvatskoj", rekao je Vanđura zaključivši kako je i ovaj posjet novi impuls suradnje.
„Imajući u obzir odnose između dva naroda Hrvatska može učiniti puno više. Ako znamo koliko je na Kosovu zagrebačkih studenata na jako dobrim položajima i ljudi koji su na bilo koji način povezani s ljudima u Hrvatskoj možemo reći da je gospodarska suradnja naših zemalja neiskorišteni potencijal. Šteta je što Hrvatska nije ranije iskoristila nerazvijenost Kosova, ali nikad nije kasno biti sretan i bogat pa se nadamo da će suradnja u budućnosti imati bitnih pomaka. No, prije svega moramo puno napraviti da eliminiramo sve barijere i predrasude i da Hrvatska konačno nađe svije mjesto u kosovskom gospodarstvu.
Sektori koji su jako zanimljivi su odgoj i obrazovanje, a Hrvatska, na žalost, više nije gnijezdo obrazovanja kosovskih đaka. Slijede drvo, metal IT sektor i ono što je najbitnije što možemo uzeti iz Hrvatske je agrar i prerađivačka industrije", kaže Gerxhalu i dodaje kako postoji velika mogućnost je zajedničkog pristupa europskim fondovima kako bi implementirali određene projekte na Kosovu. „Puno toga može se napraviti ako postoje pravi dijalozi i komuniciranje, a to su ovakvi susreti i nastupi na sajmovima. Kosovo i Srbija nemaju gotovo nikakvu suradnju, ali s ekonomskog aspekta dobro surađuju. Oni na Kosovu ostvaruju 500 milijuna eura što je najbolji dokaz koliko još ima prostora", zaključio je Gerxhalu.