Banner
Hrvatski saboru u srijedu o konačnom prijedlogu Zakona o turizmu
Lalovac (SDP): Osobni podaci 313.000 građana našli su se na crnom tržištu
Mađerić: Zakonom se sprječava zlouporaba prikupljenih sredstava humanitarne pomoći
Pripuz pisao Milanoviću zbog Jakuševca: Zamjera mu selektivni pristup
PISA testovi: Hrvatski učenici u prosjeku, osim u matematici
Zavod za javno zdravstvo: Nema ugroze zdravlja građana
Zavod za javno zdravstvo: Nema ugroze zdravlja građana

  Dossier Turudić

Ivan Turudić izabran za suca Visokog kaznenog suda u osnivanju

  N1 Hrvatska           14.03.2019.         2604 pogleda
Ivan Turudić izabran za suca Visokog kaznenog suda u osnivanju

Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković ovlastio je predsjednika zagrebačkog Županijskog suda Ivana Turudića za "obavljanje poslova sudske uprave" Visokog kaznenog suda u osnivanju - novog pravosudnog tijela koje bi od 2020. trebalo odlučivati o žalbama na kaznene presude. U Ministarstvu pravosuđa u četvrtak su Hini potvrdili da je Turudić "dobio ovlaštenje", ali da je i dalje predsjednik zagrebačkog Županijskog suda -javlja N1 televizija.

Osnivanje Visokog kaznenog suda predviđeno je izmjenama Zakona o sudovima iz 2018. a pravdano je prvenstveno ujednačavanjem sudske prakse, jer sada 15 Županijskih sudova o žalbama odlučuje na različite načine.

I s Vrhovnog suda su isticali da bi se osnivanjem tog suda ostvarile pretpostavke da Vrhovni sud "i u kaznenoj grani sudovanja zauzme svoju ustavnu ulogu".

U izjavi za Jutarnji list Turudić koji je sada zadužen za izradu propisa, ali i sistematizaciju radnih mjesta kazao je da bi Visoki kazneni sud trebao imati 20 sudaca.

"Ako želimo da Visoki kazneni sud rješava predmete brže nego što ih sada rješava Vrhovni sud, i ako želimo da se u 90 posto predmeta one riješe unutar godinu dana, onda na tome sudu treba raditi barem 20 sudaca", kazao je Turudić.

Državno sudbeno vijeće izabrat će suce novog suda, kao i predsjednika nakon provedenog natječaja.

Komentari

Za korisnike Facebooka



Za korisnike foruma

    Registriraj se

Ako prilikom prijavljivanja dolazi do greške, kliknite OVDJE.



Još iz kategorije Dossier Turudić