VIROVITICA - Odbor za obrazovanje i prosvjetu HNS-liberalnih demokrata osvrće se najave osnivanja Katoličke gimnazije i rješavanje prostora za rad Industrijsko-obrtničke škole. Oni smtaraju da virovitička gimnazija, s respektabilnom reputacijom, nudi izobrazbu mladih u tri različita smjera: općem, matematičko-informatičkom i jezičnom što je sasvim dovoljno za zadovoljavanje potreba školovanja mladih u gimnazijskom programu. Priopćenje prenosimo u cjelosti.
Na pitanje naše vijećnice, gospođe Nade Bartolić na prošlom
aktualnom satu Gradskog vijeća, što se namjerava učiniti s objektom bivše Strukovne
škole u središtu grada , a u kontekstu mogućnosti rješenja pitanja prostora
za rad Industrijsko - obrtničke škole, gradonačelnik je u svom odgovoru naveo
sve samo ne ono što je bio cilj pitanja.
Pitanje svih pitanja u županijskom školstvu je rješavanje prostora za rad Industrijsko
– obrtničke škole u Virovitici. To je valjda jedina škola na županiji koja nema
svoj radni prostor nego je podstanar u Tehničkoj školi. Te dvije škole, vrlo
važne za izobrazbu kadrova potrebnih za materijalni razvoj županije, stiješnjene
su u jednom prostoru bez mogućnosti razvoja njih obje.
Neosjetljivost za rješavanje toga pitanja od strane lokalnih vlasti i dalje je konstanta, a to dokumentiramo našim obraćanjem javnosti 16. ožujka 2006. kada je gradonačelnik dao odgovor na vijećničko pitanje što se namjerava učiniti s objektima vojarne?
Citiramo: «Ono što nas zabrinjava je da gradonačelnik ni s jednom riječi nije naznačio mogućnost rješavanja vrlo važnog pitanja, a to je pitanje prostora za rad Industrijsko-obrtničke škole u Virovitici.» - završen citat. Naime, mi smo tada predlagali da se pitanje prostora Industrijsko-obrtničke škole zajedno s radionicama riješi u objektima vojarne.
I tada kao i sada u odgovoru gradonačelnika je na prvom mjestu bilo rješavanje pitanja prostora za rad klasične gimnazije, onda u vojarni, sada u bivšoj strukovnoj školi.
Evo što smo o tome tada rekli, citiramo:» …., mislimo da nema nikakvog društvenog ni ekonomskog opravdanja razmišljati o osnutku privatne klasične gimnazije i davanje radnog prostora u objektima vojarne.
U našem gradu postoji gimnazija s respektabilnom reputacijom koja nudi izobrazbu mladih u tri različita smjera: općem, matematičko-informatičkom i jezičnom. To je sasvim dovoljno za zadovoljavanje potreba školovanja mladih u gimnazijskom programu.
U općem trendu pada nataliteta, treba postaviti pitanje opstanka rada postojeće gimnazije sa sadašnjim kapacitetom, a ne još otvarati konkurentski program koji je ionako na nivou Rep. Hrvatske više nego zadovoljen. Ne znamo tko je spreman financirati takve projekte koji ne nude ništa više od onoga što već postoji, a koje ugrožava postojeću instituciju? U Hrvatskoj ima dovoljno klasičnih gimnazija i produkcija tih kadrova je iznad potreba Rep. Hrvatske ( povjesničari, arheolozi, teolozi, filozofi, sociolozi, kustosi, arhivari itd.)." – završen citat .
Svima je znano da je još uvijek u našoj državi na snazi pravilo da je za realizaciju
bilo kakve ideje u koju će netko uložiti novac potrebno izraditi studiju o društveno-ekonomskoj
opravdanosti. Tek nakon toga se donose odluke.
Stoga od županjskog ureda za obrazovanje i šport , odnosno pročelnice, tražimo
da u našim medijima obznani javnosti studiju o društveno -ekonomskoj opravdanosti
osnivanja klasične gimnazije u Virovitici s projekcijom potrebnih radnih mjesta
u toj ustanovi i svih troškova do stavljanja škole u puni pogon.
Isto tako tražimo projekciju pretpostavke kako će se to odraziti na rad postojeće gimnazije u Virovitici?
HNS - liberalni demokrati podružnice Virovitica nemaju ništa protiv osnutka Katoličke klasične gimnazije, ako je to prema analizama nužno potrebo za razvoj ovoga kraja, ali se protivimo načinu na koji se donose odluke o tako važnom pitanju .
Treba se zapitati ako je to doista potreba, nije li racionalnije klasičan program otvoriti pri postojećoj gimnaziji u Virovitici? Troškovi bi bili minimalni, a mi bi došli do potrebnih kadrova.
Ovako sve ovo debelo liči na vremena kada je došao drug iz Centralnog komiteta i rekao lokalnim moćnicima što im valja raditi. Građani o tome nisu znali ništa sve dok nisu trebali iz svojih džepova plaćati promašaje. U čemu je , molimo vas, danas razlika?
Naša javnost ima pravo znati u što ulaže novac i kako će joj se taj novac vratiti.
Kada se već govori o osnivanju novih gimnazija, mišljenja smo da je županiji
potrebnija Tehnička gimnazija koja bi bila izvor «domaće» inteligencije za iskorištavanje
prirodnih resursa županije. Poznato je da se stručnjaci sa strane teško mogu
privući u provinciju, a to bi bio valjan razlog da naše gospodarstvo dođe do
neophodnih kadrova.
Tehnička gimnazija u Hrvatskoj još ne postoji, ali se ozbiljno razmatra mogućnost njezina osnivanja po uzoru na zemlje EU.