Do srijede, 7. svibnja dopuna i promjena podataka u registru birača
Petir građanima: Kupujte domaće i lokalno proizvedene poljoprivredne proizvode
Preventivni pregled usne šupljine – jedna minuta može spasiti život
Za projekte ujednačavanja komunalnog standarda stiglo više od pola milijuna eura
Odobreno 15 projekata na području Virovitičko-podravske županije
Virovitica spremna za proslavu Praznika rada
Odobreno 37.600,00 eura za izgradnju javne rasvjete prema Podgorju

  Poljoprivreda

Hrg: Nesposobni ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina planski i metodološki želi uništiti hrvatsko selo

        10.03.2015.
Hrg: Nesposobni ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina planski i metodološki želi uništiti hrvatsko selo

Kukuriku Vlada čiji je izvršitelj nesposobni ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina planski i metodološki želi uništiti hrvatsko selo, pogotovo obiteljska poljoprivredna gospodarstva - izjavio je predsjednik HSS-a na konferenciji za novinare u Virovitici.

Hrg je to obrazložio prijedlogom izmjene Zakona o poljoprivredi i Zakona o državnom poljoprivrednom zemljištu kojima i dalje ne piše da je poljoprivreda strateška grana gospodarstva.

"U Zakonu o poljoprivredi koji nam je došao krajem prošlog tjedna vidio sam da su neke stvari na koje smo upozoravali ugrađene u zakon, ali ne u onoj mjeri koju je HSS očekivao. U obrazloženju Zakona piše da ciljevi poljoprivredne politike nisu bitno mijenjani u odnosu na važeći Zakon i podjela mjera u poljoprivredi u osnovi je zadržana iz važećeg Zakona. Čemu onda novi zakon, ako ne mijenjamo ciljeve i mjere", kazao je Hrg.

Dodao je kako su Ministarstvo poljoprivrede i Agencija za plaćanje u poljoprivredi   27. ožujka obznanili da će ove godine zbog donošenja novog zakona biti prolongirane prijave poljoprivrednika za izravna plaćanja.

"Prije to bilo od 1. ožujka do 1. svibnja, a sada je od 15. ožujka čime je rok smanjen za 15 dana što znatno može našteti poljoprivrednicima", rekao je Hrg.

Hrg predviđa da ni u Zakonu o poljoprivrednom zemljištu domicilno stanovništvo i OPG-i neće biti stavljeni u prioritet. "OPG-i neće biti posebno bodovani kako bi zemlju koji tamo stoljećima. U općini Lipovljani, primjerice, niti jedan OPG nije dobio zemljište već trgovačka društva, a to se može urediti zakonom", rekao je Hrg.

Novinarima se obratila i Ana Marija Petin, predsjednica HSS-a Virovitičko-podravske županije. "Ruralni prostor zadnjih je godina diskriminiran iako ima velikih potencijala za rast i razvoj. Naša su sela na žalost uništena, a seljak oštećen. Uske stranačke igre vladajućih i razna namještanja donose zlo slabijima, a kada govorimo o poljoprivredi slabiji su obiteljska poljoprivredna gospodarstva iako ne bi trebala biti jer su temelj i pokretač razvoja. Umjesto toga ona su danas na koljenima. HSS konstantno na to ukazuje. Na žalost crne prognoze su ostvarile, a najavljene izmjene zakona ne donose ništa novo nego su tek kozmetičke i ne rješavaju suštinu problema u poljoprivredi", rekla je Ana Marija Petin.


Komentari

najmanji
13.3.2015. 7:00
mikeš
11.3.2015. 12:24
seljak2
11.3.2015. 8:38
plavi
10.3.2015. 18:53
karlo01
10.3.2015. 18:48
mirovnjak2
10.3.2015. 17:32
UooH
10.3.2015. 16:35
mirovnjak2
10.3.2015. 16:16
plavi
10.3.2015. 15:24
seljak2
10.3.2015. 14:45
seljak2
10.3.2015. 14:25
mirovnjak2
10.3.2015. 13:14


Još iz kategorije Poljoprivreda