VLADA U Sabor upućen prijedlog zakona o klimatskim promjenama
Ministarstvo donijelo protokol o sigurnosti u školama
Hrvatska bi mogla dobiti Nacionalni dan psihologa, 14. ožujka
Plenković: Potpisat će se Protokol za dizanje mjera sigurnosti u školama
Unatoč prekidu tranzita ruskog plina preko Ukrajine, opskrba u Hrvatskoj stabilna
Tesla prodajom u 2024. za dlaku ispred BYD-a
Cijene nafte porasle prema 76 dolara, u fokusu kineske novogodišnje poruke

  Gospodarstvo

HNB-ovi svećenici jake kune moraju postati inovativniji

  Miodrag Šajatović/Lider           01.06.2015.
HNB-ovi svećenici jake kune moraju postati inovativniji

Tomu ima možda i desetak godina. U Hrvatskoj narodnoj banci odlučili su uvesti radne doručke s predstavnicima medija. Ono, kavica i kroasan, pa se u neformalnoj atmosferi razmjenjuju mišljenja... Atmosfera je bila ugodna, svatko je nešto rekao. Došao red i na mene pa ja otvorio pitanje tečaja jake kune i nepovoljna utjecaja na izvoz. Slučajno ili ne, od tada do danas nikad više poziva na radne doručke. Ni na ijedan drugi službeni događaj u HNB-ovu zdanju.

Prvih godina bilo mi je malo čudno, ali onda sam si to, uz malo pretjerivanja, objasnio. Čovječe, pa kako ti nije jasno?! Bio si u hramu i hulio si protiv najveće svetinje, tamošnjih svećenika. Ne može se nekažnjeno u hramu jake kune dovoditi u pitanje takvu svetinju nad svetinjama! Ne smije se dovoditi u pitanje njezina čudotvorna moć. I mora se vjerovati da će se jednog dana stabilna kuna pred očima puka uzdignuti i pretvoriti u euro. Izgnanstvo je za nevjernika poput tebe najblaža kazna...

Tri napada na HNB

Katkad se čovjek zapita ima li možda u HNB-ovu zdanju i nekakva soba u kojoj se čuva jaka kuna. I u koju mogu gledati samo vrhovni svećenici – guverneri i viceguverneri. Ono, jedanput na godinu. Uz prinošenje odgovarajuće žrtve.

Isprika na pretjerivanju i paraleli s religijama, ali opis se nametnuo nakon prošlog tjedna, u kojemu su u kratkom razdoblju zabilježena tri napada na dugogodišnju politiku hrvatske središnje banke. Najprije je HDZ-ov zastupnik Goran Marić predstavio svoju knjigu 'Slom lažnog proroštva', u kojoj se velik dio odnosi na obračun s HNB-ovim vodstvima. Onda je predsjednik Hrvatskih izvoznika Darinko Bago, najavljujući godišnju konvenciju udruge, predložio da HNB promjeni tečajnu politiku tako da kuna svake godine lagano, za dva posto, oslabi i tako pomogne izvoznicima dizati izvoz i BDP. A onda se i ministar financija Boris Lalovac na skupu u Splitu zakvačio s guvernerom Vujčićem zbog HNB-ove uloge u današnjim prilikama.

Može se činiti da tu nema ničega novog. Središnja banka često je na udaru kritika, ali napadi se uvijek odbiju od čvrstih zidova utvrde/hrama na Trgu burze. No nije tako. Vremena su sve teža, nervoza u društvu sve veća. Traže se spasioci. Ako ih se ne nađe, dobri su i krivci.

U jednom trenutku netko od barbara ući će u svetište jake kune i monetarne stabilnosti i napraviti lom. Vjerojatno to neće biti rješenje. Ali bit će kazna za središnje bankare koji odbijaju mijenjati se.

Nedomišljene kritike

Da ne bude zabune: ne moraju HNB-ovci prihvaćati nedomišljene zahtjeve raznih marića, lovrinčevića, frankovaca, živozidaša... Mogu ih odbijati. Ali ako imaju odgovornost prema instituciji HNB-a, onda moraju biti aktivni. Smisliti nešto bolje od onoga što se trenutačno nudi. U HNB-u je možda i najveća koncentracija ekonomskih umova u zemlji. Ali ti se umovi moraju otvoriti. Odmaknuti se od svojih 'religijskih' uvjerenja. Ponuditi inovacije.

Krajnje je opasno kad guverner Boris Vujčić izjavljuje: 'Kao tehnokrati napravili smo ono za što smo plaćeni, održali smo likvidnost i kupili vrijeme za reforme. Ostatak je na drugima...' Ako je posao obavljen, čemu onda dalje plaćati tolike tehnokrate u HNB-u? Vremena su se promijenila. Mnogi središnji bankari diljem svijeta traže nove načine kako uz čuvanje određene razine stabilnosti mogu pomoći i rastu i zapošljavanju. Red je i na HNB-ovu vodstvu. Ako se ne pokrene, snosit će krivnju za ono što će se možda dogoditi instituciji koju su naslijedili, a neki i gradili od osamostaljenja Hrvatske. I neće imati pravo krivnju svaljivati na nekoga drugog.

Što bi se trebalo očekivati od ekipe u HNB-u? Jedan se pristup svodi na prihvaćanje da hrvatske vlade nisu spremne ili sposobne brzo provoditi famozne 'strukturne reforme'. Pa HNB treba smisliti svoje mjere. Jest, pokušao je to u vrijeme vlade Jadranke Kosor samoinicijativno napraviti Željko Rohatinski. I dobio je gadne udarce. Nije uspio. Ali zar pravi lideri nisu spremni za ponovni rizik? Igrati samo obrambenu utakmicu, biti zadovoljan onime što je postavljeno prije 20 godina, ne pokazivati volju za konstruktivnom akcijom, zaista je teško spojivo s količinom intelektualnog potencijala koji svako jutro ulazi u zgradu Hrvatske narodne banke.

Drugi pristup svodi se na princip 'ako vi ovo, mi ćemo ono'. Dakle, zašto se HNB ne bi upustio u pisanje programa za ovu ili sljedeću vladu? Ako su ondje tako pametni, sigurno bi napravili dobar program. Pa neka ga vlada odbije. Ali bar su pokušali. I uz to ugraditi obećanje da će HNB mjerama podupirati svaku inovativnost Banskih dvora. Samo, to traži odmak od HNB-ove 'religije', otvorene umove, preuzimanje većeg rizika i rastanak s komocijom.

Kolumna Ekonomalije Miodraga Šajatovića, Lider

Komentari




Još iz kategorije Gospodarstvo