Bilo je veselo prošle subote u Cugu kao i svake večere kad se ovdje okupe stvaraoci i ljubitelji lijepe riječi. I nekako drugačije, posebno. Tomu valja zahvaliti Damiru Marasu, osebujnom pjesniku, humanitarcu i pjevaču iz Fužina, na Facebooku poznatiji po nadimku Mali Bogec i njegovoj gošći iz Nikšića u Crno gori, Gordani Sarić. Oni su izveli poetsko-glazbeni program satkan od stihova i pjevanja - recitirali su i pjevali svoje uglazbljene stihove, a Gordana nam je, kao profesorica francuskog jezika podarila i francusku šansonu.
Odjevena u bijelo, svojim je nastupom, jednostavnošću, šarmom, neposrednošću i ljubavlju očarala sve prisutne. Lepršava, treperava i puna energije potvrdila nam je ono o čemu mediji pišu: vazda razigrana, otvorena, nasmijana, srdačna. Zbog svega toga zovu je princeza pozitivne energije, bijela vila ili dama u bijelom.
„Sve što je kultura i umjetnost to sam ja. Stvorena sam za nešto uzvišeno i plemenito u životu, i ne znam gdje živim, koji je dan i što se dešava oko mene. Za mene postoje samo nastupi, putovanja i kulturna događanja. Često me pitaju odakle mi toliko energije, a ja im kažem od ljubavi prema ljudima. Volim sve plemenite ljude ovog svijeta i poštujem različitost, idem im u susret s osmjehom i raširenim rukama. Osmijeh i raširene ruke su moj zaštitni znak“, rekla je Gordana predstavljajući se publici.
Osim što piše i pjeva, Damir na Radio Gorski kotar u Delnicama uređuje i vodi emisiju „Ako te pjesnik ljubio nije". Među ostalim pokrenuo Festival glazbe i poezije koji će ove godine biti održan po peti puta. Na festivalu nastupaju mladi neafirmirani pjesnici i pjevači kako bi imali priliku iskazati se i pokazati što znaju jer, smatra Damir, dužnost je onih koji su već na neki način afirmirani učiniti sve da se talentima omogući predstavljanje kako bi svi zajedno uživali u umjetnosti.
„Damir je prijatelj po duši, brat svim srcem, našli smo se u poeziji, umjetnosti, kulturi života i humanizmu. Mi smo jedno srce i jedan poetska duša“, rekla je Gordana.
Njegov je cilj bio povezati pjesnike iz svih republika i pokrajina bivše države kako bi organizirali zajedničke nastupe po regiji i međusobna posjećivanja.
„Uspio sam sve povezati, bio i u Sloveniji i u Makedoniji, posvuda sam nastupao, a Crna gora nikako da mi krene. Onda mi je prijateljica Tatjana Josipović Vukoslavović iz Bara preporučila Gordanu. Napisao sam joj pismo sa željom za suradnju i tu stali. Tatjana je nakon toga pokrenula humanitarnu akciju za pučku kuhinju u Baru na kojoj je smo svi zajedno sudjelovali. I dobo upoznali. Onda mi je bila gošća na radiju, pa u udruzi Vjekoslav Majer i Europskom domu u Zagrebu. Fino smo je i dostojno predstavili kako ona i zaslužuje jer je zadužila poeziju, književnost i sve nas“, rekao je Damir.
Zahvaljujući Damiru, Gordani i Tatjani Roklicerove večeri po prvi puta izravno su prenošeni putem Facebooka.
"Uz pomoć publike napravili smo sjajnu atmosferu. Virovitičani su bili odlični domaćini - susretljivi, spontani i ljubazni. Zlatko Erjavec mi je poklonio svoju knjigu Žene vole pametne muškarce. Očarana sam humorom i duhovitošću ovih kratkih priča i njihovom inventivnošću. I na kraju bih se zahvalila Damiru što me je ovako prekrasno predstavio hrvatskoj publici", rekla je Gordana na odlasku.
U drugom dijelu Večeri svoje radove čitali su Biljana Kovačević, Sanja Tkalčec, Darko Jirouš i Zlatko Erjavec.