Do srijede, 7. svibnja dopuna i promjena podataka u registru birača
Petir građanima: Kupujte domaće i lokalno proizvedene poljoprivredne proizvode
Preventivni pregled usne šupljine – jedna minuta može spasiti život
Za projekte ujednačavanja komunalnog standarda stiglo više od pola milijuna eura
Odobreno 15 projekata na području Virovitičko-podravske županije
Virovitica spremna za proslavu Praznika rada
Odobreno 37.600,00 eura za izgradnju javne rasvjete prema Podgorju

  Kultura

Goran Koši u monodrami Dječak koji je govorio Bogu

        16.01.2013.
Goran Koši u monodrami Dječak koji je govorio Bogu

Večeras će u Koprivnici (četvrtak, 17. siječnja 2013. godine, Dvorana Domoljub, 19:30) biti izvedena svečana praizvedba monodrame „Dječak koji je govorio Bogu" koprivničkog Kazališta Oberon. Autor i redatelj Damir Mađarić ulogu je povjerio virovitičkom glumcu Goranu Košiju, a izradu scenografiju Miji Pavelku.

O predstavi

Što je holokaust?

Holokaust je sustavan i organiziran progon Židova koje su počinili Treći Reich i njihovi saveznici od 1933. do 1945. Riječ holokaust  grčkog je porijekla (olokauston = potpuno spaljen).

Početak holokausta

Čim su 1933. godine nacisti došli na vlast, naredili su bojkotiranje židovskih poduzetnika, paljenje knjiga židovskih književnika i pokrenuli popisivanje protužidovskih zakona. Nurnberški zakoni doneseni 1935. godine određivali su Židove prema krvnoj liniji i propisali su potpuno odvajanje arijevaca i nearijevaca. U noći 9.11. 1938. godine nacisti su uništavali sinagoge i izloge židovskih trgovina širom Njemačke i Aus­trije. Taj rušilački pohod povijest je upamtila kao Kristalnu noć. Dana 6.1.1939. godine zatvorene su i posljednje preostale židovske tvrtke u Njemačkoj.

Logori

U prosincu 1941. Hitler je odlučio pokrenu­ti svoj projekt uništenja Židova u Europi. U siječnju 1942., tijekom konferencije u Wannseeu, nekolicina nacističkih vođa razmatrala je pojedinosti vezane za konačno rješenje židovskoga pitanja. Uskoro je započela sustavna deportacija Židova iz geta i sa svih okupiranih područja u sedam logora nazvanih Venichtungslager, odnos­no logori za istrebljivanje. Bili su to Auschwitz, Belzec, Chelmno, Majdanek, Mali Trostenec, So­bibor i Treblinka. Židovi i ostali narodi koji su bili zatočeni u logoru bili su ubijani u plinskim komo­rama, vješanjem, strijeljanjem i premlaćivanjem.

Auschwitz

Koncetracijski logor nacističke Njemačke. Nalazio se u Poljskoj, blizu grada Oświęcima (njem. Auschwitz). Zapovjednik kampa Ru­dolf Höß je na suđenju u Nürnberškom procesu svjedočio da je ubijeno 3 milijuna ljudi za vrijeme njegovog vođenja kampa. Kasnije je smanjio tu brojku na oko 1.1 milijun, od čega je oko 90% bilo Židova iz svih zemalja Europe. Većina je ubijena u plinskim komorama, drugi su bili ubijani izglad­njivanjem, prisilnim radom, manjkom higijene, pogubljenjima i medicinskim eksperimentima.

Oslobađanje

Napredujući Europom u ofenzivi na Njemačku, savezničke su postrojbe nailazile na zarobljenike iz koncentracijskih logora koji su preživjeli tzv. hodanje smrti, na kojima su bili gonjeni u unutrašnjost Njemačke. Sovjetske snage su došle do Majdaneka, Belzeca, Auschwitza, Sobibora i Treblinke (njih su Nijemci raspustili 1943. nakon što su poubijali većinu Židova i Poljaka) te su našli samo nekoliko tisuća izgladnjelih i iscrpljenih logoraša. Osloboditelji su u svim logorima naišli na stravične prizore. Posvuda su ležale gomile nabacanih leševa muškaraca, žena, djece, a preživjeli su izgledali poput kostura.

Posljedice

Holokaust je iza sebe ostavio trajne posljedice. Računa se da je u njemu ubijeno 5.29 do 6 mili­juna Židova, odnosno trećina svih Židova koji su prije rata živjeli u svijetu. Broj žrtava holokaus­ta obično se procjenjuje na 9 do 11 milijuna.

Danica

Prvi zloglasni logor NDH osnovan je nedaleko Koprivnice, u napuštenim objektima nekadašnje Tvornice kemijskih proizvoda. Krajem travn­ja 1941., u noći između 23. i 24. srpnja 1941.g., ustaški logornik Pižeta sproveo je hapšenje i odvođenje svih koprivničkih Židova. Odve­deni su u logor Danica, sljedeći dan u Gospić. Muškarci su odvojeni i otpremljeni u Jaseno­vac, a žene i djeca u Loborgrad. Muškarci su u Jasenovcu likvidirani, a žene i djeca, 8. srpnja 1942.g. iz Loborgrada odvedeni u Auschwitz.

Domovinski rat, užas se nastavlja

U Domovinskom ratu poginulo je 402 djece zbog ratnih djelovanja, odnosno srpske agresije. Od toga je više od 70% stradalo radi izravnog nepri­jateljskog djelovanja (eksplozije granata, mine, raketiranja, snajperski meci). Istodobno je ran­jeno 1044 djece. Bez ijednog roditelja ostalo je 5497 djece, a 74 djece ostalo je bez oba roditelja.

Tijekom vukovarske ratne kalvarije ubijeno je 86 djece, od čega 54 djece mlađe od 10 go­dina. Najmlađi je imao 6 mjeseci - Ivan Kljajić. Poginuo je od krhotina velikosrpske granate.

 

 

 

 


Komentari

fitilj
19.1.2013. 7:34
slavujj
18.1.2013. 15:59
Ljubo R. Weiss
18.1.2013. 7:26
slavujj
17.1.2013. 21:06
Ljubo R. Weiss
17.1.2013. 20:45
Templarius
17.1.2013. 14:20
Ljubo R. Weiss
17.1.2013. 2:01


Još iz kategorije Kultura