Pri kraju ovogodišnjega iznimno bogatoga programa Festivala radosne kulture, virovitičkim se ljubiteljima glazbe sinoć predstavio Trio LUR, komorni ansambl neobičnoga sastava i zvuka, kojega čine orguljašica Ursa Vukman, flautistica Lucija Rašeljka Petrač i sopranistica Rea Alaburić.
Tri vrlo mlade ali već višestruko afirmirane glazbenice do sad su rijetko nastupale u Hrvatskoj, pa se doista radi o vrlo ekskluzivnom poklonu virovitičkoj publici, koja se pokazala vrlo prijemčivom za koncerte komorne glazbe.
Koncert je započeo s Handelovih „Devet njemačkih arija(SingeSeele)“, u kojima su se publici u pravom svjetlu predstavile sve tri umjetnice, u neobičnome zvučni spoj orgulja i dvopjeva flaute i soprana. Koncert je nastavljen elegantnom i suzdržanom izvedbom Bachove „Air“ iz Orkestralne suite br. 3, u provedbi flautistice Lucije Petrač, čije je pastozni baršunasti timbar očarao slušatelje. Nakon toga uslijedio je jedan od vrhunaca sinoćnjega koncerta, Vivaldijev psalam „Cumdederit“, koji je publici donio gotovo nestvarno cizeliranu zvučnu kombinaciju flautskih registara Riegerovih orgulja i same flaute, uz savršeno čisti i intonirani sopran Ree Alaburić, koja se u dubljim registrima donijela neočekivanu tamnu boju glasa. Mistična i polagana Vivaldijeva skladba, po svojoj kromatici i suzvučjima daleko ispred svoga vremena, ispunila je virovitičku crkvu posve neobičnim ozračjem.
Bajamntijeva „Quand on saitbienaimer“ i Mozartova „LaudateDominum“ ponovo je donijela sopranisticu u punom svjetlu, uz suvereno izvedenu pratnju orgulja i flaute.
U nastavku je programa orguljašica Ursa Vukman solistički izvela Lefebvre-Wellyjev „Bolero de Concert“, romantičku skladbu obojenu folklorom Iberskoga poluotoka, u kojoj su virovitičke orgulje zazvučale na posve novi i neočekivani način: od samoga početka prevladavali su zvukovi drvenih puhača, a u srednjem je djelu registracija zazvučala poput bandoneona, donoseći pravi pravcati latinoamerički štih. Fenomenalni je instrument još jednom omogućio posve novi spektar zvukova u rukama pravog majstora, opravdavajući visoki renome koji Riegerovo djelo uživa u krugovima najboljih hrvatskih orguljaša.
Koncert je nastavljen izvedbom Knešaurekove „Vokalize“, skladbe napisane upravo za ovaj sastav, koja je pokazala koliko se dobro Trio LUR snalazi u okruženju suvremene glazbe, uz još jedan zvjezdani trenutak sopranistice Alaburić. Uslijedila je još jedna skladba domaćeg autota, ovaj put Josipa Skendera, iznimno uspjela „Prosim bratjaverne duše“. Međimurska melodija zaodjevena u ruhu pentatonske pratnje, uz poliritmične intervencije flaute i orgulja, donijela je publici doživljaj egzotike, uz nestvarne kontraste virtouznih solističkih dionica. Čini se da se doista radi o skladateljskom djelu trajne vrijednosti, koje je izvođačima ponudilo toliko izražajnih mogućnosti.
Nakon toga orguljašica je izvela Kliobučarevu „Fantaziju“, iznimno zahtjevno djelo, čija je koralna tema suprotstavljena debelim naslagama akorda u blokovima, uz začudan i impresivan konačni rezultat.