Banner
Liječničke udruge najavile štrajk - očekuju sastanak s premijerom
Erlić: Zbog učinaka kohezijske politike naš BDP veći za pet posto
Ministar Erlić: Iz EU fondova osigurano nikad većih 680 milijuna eura za 22 grada
Za HND-ove nagrade stiglo 97 kandidatura
Sabor ovaj tjedan o zakonu o osobnoj asistenciji, idući tjedan stanka za Uskrs
Zagreb: Kamen spoticanja u spomen na Borisa Hanžekovića
Klub Mosta predlaže univerzalni dječji doplatak

  Gospodarstvo

EU dilema: Moramo li navijati za Španjolce kad igraju s Brazilom?

  Miodrag Šajatović/Lider           04.07.2013.         1220 pogleda
EU dilema: Moramo li navijati za Španjolce kad igraju s Brazilom?

U trenutku kad je s nedjelje na ponedjeljak Hrvatska postala punopravna članica obitelji EU, u Rio de Janeiru počelo je finale Kupa konfederacija između Brazila i Španjolske. U prijašnjim okolnostima navijao bih za Brazil.

Nema ljepšeg nogometa od njihova. E, ali stvari su se upravo s prvim sučevim zviždukom promijenile. Ako sam od prvih minuta 1. srpnja 2013. primljen u obitelj od oko pola milijarde institucionaliziranih Europljana, ne bi li se očekivalo da navijam za naše Španjolce? Nažalost, novo EU-domoljublje nije sretno završilo. Oni tamo iz Južne Amerike naprašili su naše s Iberijskog poluotoka 3:0.

Namještanje glave Ovo se može činiti kao zafrkancija, ali stvari ipak nisu na razini doskočice. Parafrazirajući staru uzrečicu o odnosu prema politici, danas se može reći da ako čovjek u Hrvatskoj ignorira članstvo u EU, to nimalo neće smanjiti utjecaj Bruxellesa na njegov život. Dakle, racionalno gledajući, građaninu Hrvatske, uključujući poduzetnike i menadžere, ne preostaje drugo nego prihvatiti novu realnost. Ili, kako to svojim menadžerima voli objasniti jedan uspješni hrvatski poduzetnik kad uvodi neke nove proizvode ili mijenja poslovnu i razvojnu politiku: 'Treba namjestiti glavu na promjenu!'
E pa, da pokušam!
Na gotovo svakom Liderovu klubu izvoznika jedan od članova, dekan ZŠEM-a dr. Đuro Njavro, iznese tezu da s ulaskom Hrvatske u EU prodaja robe na tržištima drugih 27 članica više nije izvoz, nego prodaja na unutrašnjem tržištu. Nikad se u vezi s tim ne složim s njim, ali hajde da prihvatimo takav pristup. Ako donedavna vanjska trgovina postaje unutrašnja, onda i sve vijesti iz politike ili ekonomije iz zemalja članica, koje su do sada u novinama tretirane kao vanjske, postaju unutrašnjopolitičke.
Pa više nije vanjska politika to što se u Portugalu trese vlada i što je Vitor Gaspar, tamošnji ministar financija, koji je bio kreator programa oporavka Portugala nakon bankrota, podnio ostavku. Sad ću morati pratiti što će raditi njegova nasljednica Maria Luís Albuquerque. Ako Portugal opet upadne u bankrot, a Hrvatska još ne, onda ćemo vrlo vjerojatno iz našeg proračuna morati pomagati braći Portugalcima.
Također, više ne možemo samo tako uživati u problemima koje s državnim financijama imaju naši prijatelji Slovenci. I potezi što ih vuče nova slovenska premijerka Alenka Bratušek nisu više nevažni. I to može pozitivno ili negativno utjecati na klimu u zoni EU. A mi smo, jelte, članovi te zone.

Očitati bukvicu Amerima! Više ni sukob Europe i SAD-a zbog otkrića da Washington špijunira društvene mreže nije neka tuđa priča. Red je podržati našeg Françoisa Hollandea (francuskog predsjednika) u njegovu oštrom napadu na američkog predsjednika Obamu. I trebalo bi Hollandeu dati potporu. Ako treba i zaprijetiti zamrzavanjem dogovora o stvaranju zone slobodne trgovine između EU i SAD-a. Prema uzoru na Nijemce i Francuze, možda bi i Vesna Pusić, hrvatska ministrica vanjskih poslova, trebala pozvati američkog veleposlanika u Zagrebu da objasni te špijunske aktivnosti.
Ispričavam se ako ti primjeri nekima djeluju kao pretjerivanje i sprdanje s našim sudjelovanjem u upravljanju zajednicom u koju smo ušli. 'Namještanje glave' ima i ozbiljnijih razina. Pa tako treba uzeti na znanje da se od sredine svibnja poboljšavaju signali o ekonomskom oporavku eurozone. S obzirom na to da hrvatski kreatori ekonomskih politika odbijaju nacionalnu ekonomiju početi usmjeravati prema rastućim tržištima izvan EU, već pasivno čekaju da se naš postojeći glavni vanjskotrgovinski partner oporavi (ups, mislio sam 'unutrašnji'), nema druge nego to uzeti kao žalosnu realnost. Pa, dakle, treba pratiti kad će oživjeti unutrašnja potražnja eurozone. Možda Hrvatska od toga ugrabi koju mrvicu, pa će se iz Banskih dvora za koji kvartal možda hvaliti jednim tromjesečjem u kojem nije zabilježen pad BDP-a.
Uglavnom, za ovdašnje provincijalne političare sad je sve još lakše. Dovoljno je čitati direktive iz Bruxellesa, pokušati ih primijeniti, a ako stvari ne budu klapale, krivnju ne snosi Zagreb.
Naravno, ovdašnji poslovni ljudi nisu naivci. Znaju da im nitko u Bruxellesu neće stvarati proizvode, tražiti kupce ili osiguravati novac za plaćanje zaposlenika. Članstvo u EU prihvatit će kao novu činjenicu. Naviknuli su da od države nemaju posebne pomoći, a oguglali su i na muke koje im birokrati, do jučer iz Zagreba, a sada iz Bruxellesa znaju zadati.

Kolumna Ekonomalije Miodraga Šajatovića, Lider

Komentari

Za korisnike Facebooka



Za korisnike foruma

    Registriraj se

Ako prilikom prijavljivanja dolazi do greške, kliknite OVDJE.

Nikola Huljak
5.7.2013. 12:58
Ja sam navijao za Španjolsku neovisno o tome dali je ona unutar ili izvan EU. Nisam o nogometnim timovima razmišljao na takav način. Brazil pobjedom nije apsolutno ništa dokazao, isto kao i Neymar. Dok on takve kvalitete ne pokaže u ligi prvaka ostat će i dalje samo youtube majstor. Španjolska reprezentacija je i dalje najjača.

Kakav sukob Europe i SAD-a?
Pa svim tobože velikim ˝liderima˝ svijeta upravlja jedna te ista sila. A ti lideri nemaju pravu moć da mogu vući poteze nego su samo marionete. To je isto kao da sam ja vlasnik ˝Lige prvaka˝, meni nije važno dali će u polufinalu pobijediti Barcelona ili Man Utd kada ja posjedujem cijelu igru. Tako je i sa cijelim svijetom. Oni se mogu predstavljati kao da su suprotne strane ali kada se pogleda sam vrh, sve je to ista sila. Na kraju krajeva, 26% površine SAD-a je stoljećima privatno vlasništvo engleske tvrtke ˝Virginia Company˝ a da amerikanci niti neznaju to. Preko privatne institucije IRA, građani SAD-a plaćaju porez, iliti najamninu Britanskoj obitelji. Tako da, te priče o zaračenim stranama su za malu djecu. uvijek netko profitira od takvih sukoba.


Još iz kategorije Gospodarstvo