Kada je u studenom prošle godine Đurđica Kecman iz Orahovice stekla diplomu majstora dimnjačara vijest je brzo obišla Hrvatsku. Bio je to kuriozitet - nikada majstorski dimnjačarski ispit u povijesti Hrvatske obrtničke komore, kojim se stječe pravo na otvaranje vlastitog obrta, nije polagala žena. Nastavljajući obiteljsku tradiciju Đurđica je srušila predrasude: i žene mogu biti dimnjačarke, spretno se verati ljestvama do mračnih potkrovlja, vješto baratati sajlom s četkom, čistiti kotlove centralnih peći, čuvati se neodvezanih pasa, uvjeravati tvrdoglave građane da se dimnjaci moraju čistiti zbog njihove sigurnosti i sve ostalo što dimnjačari moraju raditi. Orahovčani su bili ponosni ženom dimnjačarkom, suprugom i majkom troje djece, a medije je zanimalo tko se to krije ispod crne kape, dimnjačarske jakne i teških cipela, tko i zašto želi nastaviti posao oca Ernesta s kojim je prije više od deset godina očistila prvu peć i dimnjak.
„Tata je želio sina, a dobio tri kćeri i ja sam iza njega nastavila obiteljsku tradiciju. Isprva je bilo otpora, odgovarale su me upravo žene. Rekle bi mi: "Što ćeš ti u tom poslu, to je za muške, bit ćeš čađava cijeli život, bolje da se šminkaš nego da čistiš dimnjake". Nekima sam bila preniska. Za neke preslaba. No moj otac, suprug i djeca vidjeli su koliko to želim i podržavali me od prvog dana", ispričala je tada Đurđica.
U srpnju ove godine Hrvatska obrtnička komora ukazala joj je veliku čast. Na svečanoj akademiji u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu promovirano je 1068 novih majstora, a diplomu je, simbolično, iz ruku Heinricha Traublingera, predsjednika Obrtničke komore Minhena i Gornje Bavarske, partnerske komore koja već dugi niz godina daje svoju nesebičnu potporu razvoju strukovnog obrazovanja i obrtničkog komorskog sustava u Hrvatskoj, u ime svih preuzela upravo Đurđica. Nitko, međutim nije znao da se u njenom obrtu Negro odvija prva poslovna drama.
Gospođa Kecman čvrsto je odlučila stati u obranu dostojanstva dimnjačarskog obrta i vječitog podcjenjivačkog odnosa prema struci. Gradskom komunalnom redarstvu, kao davatelji koncesije, u više je navrata dostavljala spisak osoba koji sustavno ne dozvoljavaju pristup, kontrolu i čišćenje dimnih objekata s preslikom radnih knjiga, datumima dolaska i odbijanja dimnjačarskih usluga kako to nalaže i zakon. Neki od njih su bili izrazito agresivni, vrijeđali su je, psovali i tjerali.
„Iako im to zakon nalaže, davatelj koncesije Grad Orahovica, nije izrekao niti jednu novčanu kaznu. Što više, nakon što smo putem odvjetničkog ureda pokrenuli postupak naplate potraživanja gradska vlast je na službenim internetskim stranicama pozvao građane na neplaćanje uz tvrdnju da poslujemo protuzakonito što je u programu Radio Orahovice ponovio i gradonačelnik Josip Nemec. Tvrdili su da građani nisu dužni platiti ako odbiju dimnjačarsku uslugu što nije točno jer moraju nadoknaditi troškove dolaska dimnjačara", kaže Đurđica dodavši da nju nitko ništa nije pitao pa čak ni novinari lokalnog radija u čijem programu je gradonačelnik širio neistine.
Od 1458 kućanstava čije dimnjake obrt Negro održava pristiglo je desetak pritužbi. Državni inspektorat nije pronašao niti jednu nepravilnost u radu, ali prijetnje bahatih građana osokoljenih javnim linčem lokalnih dužnosnika što se mlada dimnjačarka usudila tražiti svoje novce ovrhom, nije prestajao. Umjesto zaštite, lokalna vlast poslala joj je dopis u kojem traže da povuku opomene pred ovrhu i da „poslovanje usklade s odlukom Gradskog vijeća".
U takvim okolnostima bilo je nemoguće raditi jer je u gradu zbog neodgovornih istupa čelništva stvorena klima da dimnjačarske usluge nije potrebno plaćati pa čišćenje dimnjaka više nisu dozvoljavali ni oni koji se nisu protivili. Zbog toga nije u mogućnosti jamčiti sigurno korištenje dimnjaka što je obaveza prema ugovoru o koncesiji.
Duboko razočarana Đurđica Kecman odlučila je zatvoriti obrt i time prekinuti obiteljsku tradiciju dugu 40 godina. Ona i njezin suprug Milan, također zaposlenik obrta Negro, sada su bez posla i bez velikih izgleda da bi se negdje mogli zaposliti i osigurati egzistenciju sebi i svojoj djeci.
„Kao dijete imala sam problema jer mi je otac dimnjačar, vršnjaci su mi se rugali. Mojoj se djeci danas nitko ne izruguje, mi smo ponosna obitelj", ističe Đurđica.
Sretna, jer se vremena ipak mijenjaju i nestaju granice ‘muških' i ‘ženskih' poslova, Đurđica je hrabrila druge djevojke i žene koje još sumnjaju trebaju li popustiti predrasudama ili jednostavno raditi ono što vole. Sada ohrabrenje treba njoj - nije se povila pred stereotipima, ali jeste pred bahatom birokracijom i nedodirljivim lokalnim bogovima.
Gradonačelnik Nemec ne bi kometirao, za njega je to prošlost
„Ne bih o tome posebno želio govorio jer je to za mene prošlost, a kopanje po prošlosti je gubljenje vremena, mene zanima budućnost. Oni su otkazali ugovor i to bez otkaznog roka, sada imamo novog koncesionara i nadam se da ovakvih problema više neće biti", izjavio nam je gradonačelnik Orahovice Josip Nemec.
Ipak je dodao: „Nisam se miješao u rad dimnjačarskog obrta Negro dok građani nisu zatražili pomoć, a ja sam tu da zaštitim njihove interese pa sam sukladno tome nastojao da razgovorima pokušamo riješiti problem, ali nismo uspjeli. Nisam znao za spisak građana koji odbijaju dimnjačarske usluge niti jeli bilo postupanja, to je na moj stol došlo tek kasnije. Na Radio Orahovici sam govorio da građani ne moraju platiti uslugu koja nije izvršena, a gospođa Kecman nikada nije zatražila da iznese svoju stranu priče. Sve ostalo je već rečeno", kazao nam je Nemec i uputio na dokumentaciju.
A u njoj piše da su se građani tužili na ispostavljene račune za usluge koje nisu ostvarene što je, ocjenjuje Nemec, nekorektno, neetično i suprotno Odluci o organizaciji i načinu obavljanja dimnjačarske službe". „Građani koji su pisali prigovore navode da se nikada nisu protivili da dimnjačar dođe i pregleda dimnjak, da se eventualno najavi dan ranije u slučaju da nisu zatečeni kod kuće i da svaku izvršenu uslugu čišćenja dimnjaka, nakon obavljenog posla i ispostavljenog računa, spremni platiti. Oni ne žele niti su dužni plaćati račune ostavljene u sandučiću za neizvršene usluge", piše Nemec u dopisu upućenom obrtu Negro