VIROVITICA
– Iako je stečajni postupak u Poljoprivrednom gospodarstvu Lukač, nakon šest
godina, zaključen lani, Zajednica sindikata Virovitičko-podravske županije,
kao pokretač, nikada nije dobio službenu obavijest o tome iako Zakon to nalaže
– rekao je danas na konferenciji za novinare predsjednik Zajednice sindikata
Damir Jakuš dometnuvši kako je podatak o završetku stečaj obavljen
u Narodnim novinama.
U prostorijama Zajednice sindikata Virovitičko-podravske županije okupilo se
danas dvadesetak bivših radnika koji na ime otpremnina potražuju 10,3 milijuna
kuna plus zatezne kamate. Oni su mišljenja da taj novac mogu dobiti kada bi
se prodalo 2500 hektara zemljište koje se katastarski vodi na Poljoprivredno
gospodarstvo, a kojim sada raspolaže država, odnosno Općina Lukač. «Naše poduzeće,
jedno od nekada najuzornijih i najuspješnijih poljoprivrednih tvrtki obrađivalo
je ukupno 4500 hektara zemljišta. Spornih 2500 hektara kupili smo od seljaka
za naš novac koji smo mogli podijeliti kroz plaću kao višak. No, mi smo željeli
više i bolje raditi», rekao je Ivo Lovrić, arodant u PG Lukač
koji potražuje 341.000 kuna.
Zemljište nije ušlo u stečajnu masu pa je Zajednica sindikata, sukladno Zakonu
o poljoprivrednom zemljištu, povela spor na Upravnom sudu, ali slučaj, unatoč
požurnicama, već pet godina leži u sudskim ladicama. «Od Upravnog suda nema
nikakvog glasa, nitko ne odgovara na požurnice. U međuvremenu mnogi su se sporovi
vodili pred tim sudom i završili pa se postavlja pitanje kakav je to sud kad
nije u stanju poslati ni jedan jedini podnesak», kaže Jakuš.
Priznata novčana potraživanja traži ukupno 104 radnika ili članova njihovih
obitelji jer su u međuvremenu mnogi umrli. Radnicima je isplaćeno tek 18,5 milijuna
kuna.