Društvo multiple skleroze Virovitičko podravske županije je kao dio Saveza društava multiple skleroze Hrvatske, sudjelovalo na 9. Hrvatskom simpoziju oboljelih od MS-a. Pod radnim nazivom „Pristup tretmanima i liječenju multiple skleroze“ simpozij se povodom obilježavanja nacionalnog dana oboljelih, održao u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju u Varaždinskim toplicama. Na simpoziju je sudjelovalo više od 200 oboljelih iz cijele Hrvatske a Članovi Društva multiple skleroze Virovitičko podravske županije došli su zajedno sa kolegama iz Vukovarsko srijemske županije.
Nacionalni dan MS-a obilježen je porukom oboljelih kako je nužno što ranije liječenje i to odmah nakon uspostavljanja dijagnoze, jer je ključno za sprječavanje progresije bolesti i nastajanje invaliditeta, a koje u konačnici zdravstveni sustav košta puno više od lijekova za usporavanje bolesti. U liječenju je postignut velik napredak, jer postoje lijekovi koji usporavaju ili zaustavljaju aktivnost i napredovanje bolesti ili čak donekle mogu umanjiti stupanj onesposobljenosti.
Zbog rigoroznih kriterija HZZO-a za pravo na odobravanje lijekova, Savez Društava multiple skleroze upozorio je kako samo 20 posto oboljelih osoba ima pristup lijekovima koji modificiraju tijek bolesti, što znači da osobe trebaju čekati na lijek dvije godine nakon postavljanja dijagnoze i dva pogoršanja bolesti.
Procjenjuje da u Hrvatskoj više od četiri tisuće osoba ima multiplu sklerozu i jedna je od najčešćih neuroloških bolesti koja uzrokuje postupnu i konačnu invalidnost, posebice mladih odraslih ljudi. U većine osoba bolest se otkrije između 25. i 31. godine života, a bolest je dva puta češća u žena nego u muškaraca. Simptomi su raznoliki i nepredvidljivi zbog čega je smatraju bolešću sa tisuću lica. Umor je jedan od najčešćih simptoma MS‑a, a tu su još i zamagljen vid, slabost i trnci u nogama i rukama te smetnje ravnoteže. U nekih bolesnika, bolest se odlikuje razdobljima relapsa i remisije (razdoblja napadaja i razdoblja bez znakova bolesti). Neki oboljeli se mogu osjećati dobro godinama, dok drugi mogu imati težak oblik bolesti koji brzo napreduje i vodi do invalidnosti. Ne postoje dvije osobe koje imaju posve jednake simptome, a kod svake pojedine osobe simptomi se mogu s vremenom promijeniti ili se izmjenjivati.