Gradovi su iznimno važni pokretači ekonomskih aktivnosti, gospodarskog rasta i napretka, ali i jedna od najkritičnijih i najzahtjevnijih karika u procesu postizanja zelene tranzicije. Uz predstavnike Grupacije održavanja zelenih površina HGK i Grupacije Smart City HGK, radionica i B2B susreti Zeleni gradovi, pametna budućnost okupili su tvrtke, komunalna poduzeća i ponuditelje pametnih rješenja te donosioce odluka i predstavnike jedinca lokalne i područne samouprave – kako bi se istaknula važnost strateškog pristupa planiranju prostora i implementacije komunalnih rješenja.
"Značajno se ubrzava proces intenzivne urbanizacije često praćene nekontroliranim širenjem sive infrastrukture, zagađenjem te brojim komunalnim izazovima poput zbrinjavanja prekomjernog otpada. Intenzivne klimatske promjene i njihove posljedice kojima svjedočimo svake godine dodatno čine složenim ove izazove. Razvoj gradova po mjeri čovjeka podrazumijeva digitalnu transformaciju i pametna tehnološka rješenja integrirana sa zelenom infrastrukturom, zbog čega je unutar HGK ustrojeno Udruženje komunalnog gospodarstva i Grupacija Smart City. Drugi dio slagalice je i rad naše Grupacije održavanja zelenih površina", rekla je direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK Marija Šćulac.
"HGK je kroz svoju Grupaciju Smart City okupila niz tvrtki koje se bave razvojem i implementacijom tehnologija za pametne gradove. Gradovi poput Zagreba, Splita, Rijeke i Osijeka već su prepoznali vrijednost ovakvih inicijativa i aktivno sudjeluju u razvoju pametnih rješenja. Ovim putem najavljujemo i izradu sveobuhvatnog kataloga hrvatskih tvrtki koje nude inovativne Smart City proizvode i usluge. To će biti ključni resurs za gradove i općine diljem Hrvatske koji traže rješenja za pametno upravljanje urbanim sredinama. Pozivamo sve zainteresirane tvrtke da se uključe u Grupaciju i online Katalog", rekao je predsjednik Grupacije Smart City HGK Bojan Fišer.
U sklopu radionice održana je i dodjela nagrade Grupacije održavanja zelenih površina HGK najzaslužnijima za promicanje važnosti očuvanja zelenih prostora, bioraznolikosti i ekosustava u gradovima.
"Očekivanja o veličini, kvaliteti, dostupnosti i uređenosti javnih zelenih površina sve su veća i dolaze iz sve više područja. Sve su veći i izazovi s kojima se u našem radu susrećemo. Odgovor na to su kompetentne službe. Kako bismo potaknuli razvoj djelatnosti i ojačali svijest o važnosti zelenih površina, Grupacija održavanja zelenih površina HGK nagrađuje komunalna poduzeća i zaslužne pojedince za dosege i doprinos na području ove komunalne djelatnosti. Drago mi je da sam danas ovdje da čestitam izvanrednim poduzećima i pojedincima čiji trud, inovacije i predanost su inspiracija svima nama", poručila je predsjednica Grupacije održavanja zelenih površina HGK Jelena Sekelj.
Marina Marasović iz HBOR-a predstavila je Urbani razvojni fond – novi financijski instrument za financiranje razvojnih projekata gradova, vrijedan 172 milijuna eura. Fond će postati operativan krajem lipnja, a ono što ovaj financijski instrument čini potpuno inovativnim jest financiranje javno-komercijalnih projekata.
Točnije, ovaj instrument namijenjen je investicijama u javnu infrastrukturu pri čemu je komercijalni kriterij nužan. Korisnici su općine, gradovi i županije, ali i trgovačka društva, agencije ili ustanove u vlasništvu tih jedinica, kao i u vlasništvu države.
Na ovaj način jedinice lokalne samouprave potiču se na ulaganje u financijski održive projekte. Ključna karakteristika Urbanog razvojnog fonda je njegova struktura koja uključuje kombinaciju kredita i bespovratnih sredstava. Rok otplate je do 15 godina, uključujući poček do 12 mjeseci. Najniži iznos kredita iznosi 100.000 eura, dok najviši iznos može dosegnuti 10 milijuna eura.
Nagrada se dodjeljuje kao najviše priznanje za iznimne dosege koji su utjecali na rezultate poslovanja i ugled komunalne djelatnosti i struke u Hrvatskoj. (Odluka o dodjeli nagrada i priznanja). Priznanja se mogu dodijeliti za uspješan rad i doprinos djelatnosti, uz jubilej, prilikom važnih događaja za djelovanje komunalnih poduzeća te pojedincima za osobni doprinos. Ovogodišnji dobitnici su:
Pula Herculanea, Pula – Nagrada kao najviše priznanje za iznimne dosege koji su utjecali na rezultate poslovanja i ugled komunalne djelatnosti i struke u Republici Hrvatskoj;
Unikom, Osijek – Priznanje za uspješan rad i doprinos na području komunalne djelatnosti održavanja javnih zelenih površina u Republici Hrvatskoj;
Našički park, Marovac Našički – Priznanje za uspješan rad i doprinos na području komunalne djelatnosti održavanja javnih zelenih površina u Republici Hrvatskoj;
Usluga Poreč, Poreč – Priznanje za uspješan rad i doprinos na području komunalne djelatnosti održavanja javnih zelenih površina u Republici Hrvatskoj;
Komunalac, Koprivnica – Priznanje za uspješan rad i doprinos na području komunalne djelatnosti održavanja javnih zelenih površina u Republici Hrvatskoj;
Komunalno društvo Viškovo, Viškovo – Priznanje za uspješan rad;
Luka Sinković, djelatnik društva Zaprešić, Zaprešić – Priznanje za osobni doprinos u komunalnoj djelatnosti održavanja javnih zelenih površina u Republici Hrvatskoj;