Republička koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata prošlog je petka i službeno registrirana kao krovna organizacija braniteljskih udruga. Međutim, u registraciji nije uvedeno svih 14 udruga, koliko ih Koordinacija okuplja, nego samo njih sedam. Na osnivačkom saboru, održanom 6. veljače u 10 sati u prostorijama u Galovićevoj 12, bili su predstavnici sedam udruga osnivača. Samo dva sata poslije na istoj adresi održana je i sjednica 14-člane Koordinacije koja je raspravljala o Fondu za stipendiranje i inim stvarima, ali o netom održanom saboru nije bilo riječi. Sedam udruga koje nisu sudjelovale u osnivanju o registraciji još uvijek nije službeno obaviješteno.
Sporni osnivači
Predsjednik novoregistrirane Koordinacije je general Đuro Dečak, koji je i dosad slovio kao neimenovani braniteljski šef, Predsjedništvo čine predsjednici, ili predstavnici, svih udruga u Koordinaciji, a tajnik će biti dosadašnji Dečakov tajnik Valentino Rajković.
Nema govora o odbacivanju bilo koje udruge iz Koordinacije! Svi su oni članovi i ništa se nije promijenilo. Sedam udruga osnovalo je Koordinaciju, uz Hvidru i Zajednicu udruga udovica, još 2000. godine i zato se te udruge spominju kao osnivači. Nema tu nikakve urote komentirao je jučer Đuro Dečak. Iako nisu znali za osnivanje, većina "odbačenih" udruga ne čudi se potezu Đure Dečaka, kojega smatraju i "mozgom operacije".
"Savez boraca"
Već dulje vrijeme Dečak kontrolira sedam udruga. On želi biti ispred svih branitelja u Hrvatskoj. Ali to nije bitno. Ovakva situacija nije dobra jer je prevelika moć u rukama jednog čovjeka. Osim toga, nova mi Koordinacija nalikuje na nekadašnji savez boraca koji su, po diktatu, jednako razmišljali kaže predsjednik Udruge dragovoljaca Ratne mornarice Duško Mrduljaš. Slavica Hruškar iz Nezavisnih dragovoljaca hrvatskih kaže pak da iza svega stoji Jadranka Kosor.
I da su me zvali, ja bih odbila sudjelovati u tome. Ni sada ne želim imati ništa s njima. Ja sam izbačena jer uvijek kažem sve što mislim, cijelu istinu, bez fige u džepu kazala je Hruškar. Tom Kačinari, predsjednik također izostavljene Zajednice udruga dragovoljaca, cijelu stvar nije želio komentirati dok se ne uvjeri da je osnovana Koordinacija od sedam udruga. O registraciji Republičke koordinacije i novom ustroju sve bi udruge trebale biti službeno obaviještene idući tjedan na sjednici Koordinacije, najavio je Đuro Dečak.
Kosor: Svi su partneri
Na vijest o registriranju Koordinacije sa sedam umjesto četrnaest udruga, ministrica branitelja Jadranka Kosor poručila je kako želi i dalje dobru suradnju i partnerski odnos kakav je bio dosad te je izrazila želju za nastavak rada i suradnju na zajedničkim projektima. Preko glasnogovornika Berislava Živkovića J. Kosor je poručila kako očekuje suradnju kakva je bila u posljednje tri godine pri izradi Zakona o pravima hrvatskih branitelja ili u pokretanju Fonda hrvatskih branitelja. Inače, Republička koordinacija od sedam udruga sada će i službeno biti najjača braniteljska asocijacija s gotovo 300.000 članova. Predsjednik Đuro Dečak kaže kako samo njegova udruga dragovoljaca i veterana okuplja 217.000 branitelja. Koordinacija će i dalje ostati samo krovna organizacija. Svaka će udruga zasebno raditi kao i dosad. Jedina je razlika što smo sada, nakon sedam godina, dobili i pravnu osobnost kazao je jučer general Đuro Dečak. Ustvrdio je kako će Koordinacija "ostati i dalje neovisna o bilo kojoj političkoj stranci jer su oni skup ljudi s različitim političkim opredjeljenjima".