Još u četvrtak, 3. studenoga, iako već duže bolestan i slab, ali ipak na nogama, Damir Svoboda bio je na poslu. Tog dana, kako nam je prepričao kolega novinar Goran Gazdek, razgovarali su telefonom, kada je Gazdek poslao svoju “pivsku” kolumnu za Agroglas.
Damba, kako smo svi u Glasu Slavonije zvali Svobodu, uređivao je tu kolumnu. S Gazdekom je dijelio ljubav prema pivu i Virovitici. Bio je to i posljednji Svobodin radni dan. U petak je završio u bolnici, iz koje se kolegama u redakciji Agroglasa javio s molbom da mu se otvori - godišnji odmor. Preminuo je u srijedu, 9. studenoga, ujutro. Gotovo do zadnjeg dana života Damir Svoboda bio je - novinar.
Damir Svoboda rođen je 12. veljače 1953. u Zagrebu. Osječki Virovitičanin, koji je u rodnom gradu pisao pjesme i svirao u bendu “Na izvoru svjetlosti”, u novinarske je vode ušao davne, 1970. godine. Surađivao je na Radiju Virovitica i u Virovitičkom listu kao zaposlenik Informativnog centra “Boško Buha” u tom gradu. Pisao je kao vanjski suradnik za Studentski list, Večernji list, Sportske novosti.
Nakon selidbe u Osijek, 1981. godine, Svoboda je kraće vrijeme honorarno radio na Radiju Osijek, a 1. siječnja 1982. došao je u Glas Slavonije, u kojem je ostao praktično do zadnjeg dana. Prošao je gotovo sve faze novinarskog i uredničkog posla, ostavši zapamćen kao vrsni reporter i feljtonist, poslije urednik. Posljednjih 15 godina proveo je u redakciji Agroglasa, časopisa za poljoprivredu, praktično od njegova pokretanja, 2001. godine.
Pisao je odlične reportaže o ljepotama ruralnih krajeva, ističući važnost očuvanja tradicije i prirode. S nerazdvojnim prijateljem Dragutinom Olvitzem bio je na svim značajnijim događajima vezanim uz agroturizam, tada još u povojima. Novinarski su pratili i sudjelovali u fišijadama, na gastrookupljanjima i kao ekipa Agroglasa predstavljali Glas Slavonije na županijskim i državnim natjecanjima.
Iako je bio ljubitelj piva, aktivno je promovirao male vinare i vinske ceste, videći dobru budućnost u vinskom i općenito ruralnom turizmu. Svoju ljubav prema Slavoniji i Baranji, običajima i tradiciji, gastroponudi i vinima uobličio je u jedinstveni prilog Agroturizam, koji je pokrenuo kao sastavni dio Agroglasa, uz njegov 200. broj, u siječnju 2009.
Kolika je bila njegova ljubav prema gastronomiji, najbolje govori podatak da je, kada je pripremana velika Božićna kuharica, objavljena u Agroglasu i Glasu Slavonije, sam pripremio nekoliko jela, fotografirao ih i napisao recepte za pripremu. Jela je donio u redakciju na kušanje.
Damba je u Agroglasu redovito pisao i uređivao priloge Agroturizam i Agrohobi. Koliko je bio temeljit u onome čega bi se prihvatio, pokazuje i primjer kako se pripremao za kvalitetno uređivanje priloga o vrtovima. Oboružao se literaturom o povrtlarstvu, a kako bi proniknuo u tajne dobrog vrtlarenja, i sam je počeo uzgajati povrće u svome vrtu. Sve što je radio doista s ljubavlju, pretočio je u seriju članaka koji su izlazili u nastavcima u Agrohobiju. Bio je jedan od pokretača inicijative za urbane vrtove u Osijeku.
Svoboda je gotovo od početnih novinarskih dana bio član Hrvatskog novinarskog društva i Sindikata novinara. Neko vrijeme bio je i predsjednik novinarskog sindikata u Glasu Slavonije. Kao ratni izvjestitelj nositelj je Spomenice Domovinskog rata. Napisao je dvije knjige - Mrlja na obrazu grada i Trik razglednice, a uredio je brojne knjige i zbornike u izdanju Matice hrvatske.
Posljednji ispraćaj Damira Svobode je u subotu, 12. studenoga, na osječkom Donjogradskom groblju u 11 sati.