Banner
Plenković: HDZ je bio i bit će protiv zabrana, zakona koji traži Dabro neće biti
Dodijeljeno 13,4 milijuna eura za zaštitu prirode i mrežu Natura 2000
Medved: Koalicija je stabilna, situacija s Dabrom će se riješiti
Bolesti jetre pogađaju do trećine odraslih u Hrvatskoj
Počinje program Seen, al’ ne viđen posvećen borbi protiv vršnjačkog nasilja
Selak Raspudić: Ograničiti pristup platformama i društvenim mrežama mlađima od 16
Sabor ovaj tjedan raspravlja o priuštivom stanovanju, sutra o nalazu Revizije

  Antifašizam

Crtice o uzbudljivoj kulturnoj povijesti Virovitice

  vn           17.02.2015.
Crtice o uzbudljivoj kulturnoj povijesti Virovitice

Predavanjem o životima Františeka (Franje) Řada (1921.-1965.), Františeka (Franje) Červenke (1877.-1960.) i Franje Paulika (1920.-1995.), trima značajnim osobama iz virovitičke povijesti, Češka beseda Virovitica otpočela je novi ciklus svojih aktivnosti. Program pod nazivom Dan sjećanja moderirala je predsjednica Češke besede Virovitica Jasna Berger, o osobama koje su, svaki u svom poslu, dali obol ovom gradu govorio je povjesničar dr. Vjenceslav Herout dok je novinar Ivan Žada čitao ulomke iz logoraškog dnevnika svog djeda Franje Žade.

Pročitan je i esej dr Herouta Na grobu očevog prijatelja posvećenom Franji Žadi. Esej je osvojio treću nagradu na nedavnom natječaju Židovske općine Virovitica o čemu je nazočne upoznao predsjednik ocjenjivačkog suda Goran Gazdek. Nisu to bili samo životopisi trojice ljudi već i crtice o uzbudljivoj kulturnoj povijesti Virovitice.

U programu su sudjelovali i najmlađi polaznici tečaja češkog jezika koji su izveli igrokaz i nekoliko pjesmica te zbor Češke besede pod ravnanjem Rudolfa Halupe. Dvorana je bila ukrašena srcima i ljubavnim porukama čime je u Češkom domu obilježeno Valentinovo.


Komentari

Perivoje
17.2.2015. 13:11
Templarius
17.2.2015. 12:56


Još iz kategorije Antifašizam