Policijski službenici Policijske uprave virovitičko-podravske, Policijske postaje Orahovica dovršili su u utorak kriminalističko istraživanje nad čovjekom (52) za koga se osnovano sumnja da je prijetio svojoj liječnici, dr Marijani Peček-Vidaković (51). U policijskom priopćenju se ne navode imena, ali javnost je već upoznata sa gotovo svim detaljima ove priče. Birokratskim policijskim jezikom pretočeno u priopćenje za medije to izgleda ovako:
„Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je postojanje osnovane sumnje da je 52–godišnji hrvatski državljanin u petak, 16. kolovoza u 10 sati u Domu zdravlja Orahovica, neizravno putem treće osobe, te u ponedjeljak, 19. kolovoza u 6.50 sati, izravno u telefonskom kontaktu s oštećenom liječnicom, počinio prisilu prema zdravstvenom radniku tako što joj je zbog obavljanja njezine zdravstvene djelatnosti izrekao prijetnju“.
Dr Peček je policiju o prijetnji izvijestila u ponedjeljak. Odmah je započelo kriminalističko istraživanje, osumnjičeni je uhićen i uz kaznenu prijavu predan pritvorskom nadzorniku. Policija je prethodno pretražila njegov doma, ali se u priopćenju ne navodi što su tražili i jesu li nešto našli. U svakom slučaju za ovu nepromišljenost čovjeku prijeti do tri godine zatvora.
Što joj se točno dogodilo dr Peček je ispričala je u srijedu na konferenciji Hrvatske liječničke komore Koordinacije liječnika obiteljske medicine Virovitičko-podravske županije:
„U obavezi smo da policiji prijavljujemo promjene zdravstvenog stanja svojih pacijenata što sam učinila prije godišnjeg odmora. Policija je mog pacijenta uputila na vanredni pregled. Došao je u petak dok mene zbog godišnjeg odmora nije bilo. Ljutito i vrlo uznemireno mojoj zamjeni je poručio da mi prenese vrlo neugodne prijetnje u smislu da mene neće biti i bolje da me nema.
Vjerovala sam da možda i nije sve tako kako su mi prenijeli pa sam nazvala pacijenta da provjerim misleći da je to možda izrečeno u afektu i da sada kad je prošlo dva tri dana možemo razgovarati. On je dozom ljutnje i verbalne agresije ponovio sve što je rekao u petak. U tri navrati mi je izreka ozbiljne prijetnje zbog čega sam bila prisiljena zatražiti zaštitu policije jer je najavio da će doći tokom dana. Zaključak je bio da nisam službena osoba i da sama podnesem privatnu tužbu“
Iako liječnici nisu službene oosbe zadnjim promjenama je u Kazneni zakon uvedena stavka da svatko tko liječnika spriječi u obavljanju djelatnosti treba biti procesuiran po službenoj dužnosti pa je policija ipak odlučili postupiti, a na Državnom odvjetništvu je da procijeni hoće li podnijeti kaznenu prijavu.
Pojasnila je i proceduru što se događa nakon što obiteljski liječnici dostave policiji obavijest o promijeni zdravstvenog stanja pacijenta:
„Policija dalje utvrđuje ima li pacijent vozačku dozvolu i ako ima upućuje se na vanredni pregled u Medicinu rada. Ona je posljednja stanica koja donosi vještačenje jer oni, kao specijalisti, donose procjenu tko je za nešto sposoban ili nije sposoban U javnosti se stvorila kriva percepcija da su obiteljski liječnici ti koji oduzimaju vozačke dozvole.
Rijetko kome liječnici oduzimaju vozačke dozvole, to stvarno moraju biti neke stanja teške bolesti. Uglavnom, pacijenti na Medicini rada budu ograničeni u vožnji. Bilo da ih se naruči na kontrolni pregled za tri do pet godina, bilo da im se vožnja ograniči na manje udaljenosti“.