Banner
Državni inspektorat opozvao Barebells pločicu - soft protein bar Coco Choco
Sabor u srijedu o SLAPP tužbama
Benčić: Rekla sam stoko i odnosilo se na HDZ
Izmjene Zakona o visokom obrazovanju, profesori rade do 67. godine
Sindikati traže zaštitu plaća od inflacije, Ćorić pregovore najavio za jesen
Državni tajnik Rukavina: Hrvatska ima 3,6 milijuna birača
HŽ Infrastruktura: Nesreće na željezničkim prijelazima prepolovljene

  Zanimljivosti

Članovi Astronomske udruge snimili međunarodnu svemirsku postaju u preletu iznad Virovitice

        27.08.2007.
Članovi  Astronomske udruge snimili međunarodnu svemirsku postaju u preletu iznad Virovitice
VIROVITICA - Virovitički astronomi, članovi Astronomske udruge Mirko Danijel Bogdanić, snimili su prolazak svemirskog orbitalnog kompleksa ISS (International Space Station - Međunarodna svemirska postaja) sa spojenim space shuttleom Endeavour na njoj. ISS je nad Viroviticom prošao 16. kolovoza, na sam Dan grada, na visini od oko 80 stupnjeva od obzora, dakle, kroz zenit. «Preletjeli su na visini od 347 kilometara brzinom s fantastičnih 28 tisuća kilometara na sat, odnosno 7,7 kilometara u sekundi. Sama postaja je teška oko 214 tona, dugačka je 44,5 metara (od Destiny Lab modula do Zvezda modula), odnosno 52 metra sa spojenim ruskim opskrbnim brodom tipa Progress. Visoka je 27,5 metara, a raspon solarnih panela je 73 metra. Na postaji poprilična se trenutno nalazi deset astronauta i kozmonauta. Tri su stalna člana posade Expedition 15, i sedam je članova posade space shuttlea Endeavour u misiji STS-118.», objašnjava Danijel Reponj, potpredsjednik Astronomske udruge.

Više na stranicama Udruge

http://www.astronomi.hr/


Komentari

29.8.2007. 14:50
www.sgz.hr.
28.8.2007. 22:07
28.8.2007. 19:08
www.sgz.hr.
28.8.2007. 9:28


Još iz kategorije Zanimljivosti