Do srijede, 7. svibnja dopuna i promjena podataka u registru birača
Petir građanima: Kupujte domaće i lokalno proizvedene poljoprivredne proizvode
Preventivni pregled usne šupljine – jedna minuta može spasiti život
Za projekte ujednačavanja komunalnog standarda stiglo više od pola milijuna eura
Odobreno 15 projekata na području Virovitičko-podravske županije
Virovitica spremna za proslavu Praznika rada
Odobreno 37.600,00 eura za izgradnju javne rasvjete prema Podgorju

  Gospodarstvo

Borzan: Više od 80 posto građana smatra da Vlada nije dobro nadzirala poskupljenja i kako se cijene nikad neće vratiti na staro

  bb/vn           01.02.2024.
Borzan: Više od 80 posto građana smatra da Vlada nije dobro nadzirala poskupljenja i kako se cijene nikad neće vratiti na staro

Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan je provela istraživanje stavova građana o poskupljenjima u Hrvatskoj. Čak 77,2 posto ljudi ne vjeruje da će se cijene vratiti na staro. „Zakon o euru bez kazni za neopravdano povećanje cijena, upisivanje u Etički kodeks bez ikakvih uvjeta, slanje inspektora na teren da svaki mjesec provjere isti javno poznati uzorak, sve je to rezultiralo velikim poskupljenjima svih proizvoda osim vjerojatno tog samog uzorka. Građani se žale na niz nepravilnosti, a više od polovice ih smatra da je trebalo produžiti dvojno iskazivanje cijena. Naravno, Vlada ni za to nije imala sluha“, kaže Biljana Borzan.

Čak 84,9 posto građana smatra kako Vlada nije dobro organizirala nadzor poskupljenja i kako je posljedično uvođenje eura doprinijelo poskupljenjima. „Ono što posebno zabrinjava je što više od 60 posto građana kupuje manje te su primorani kupovati jeftinije i manje kvalitetne proizvode. Poražavajuće je što je polovica naših građana primorana kupovati manje hrane“, kaže Borzan.

Borzan je više puta javno upozoravala Vladu na manjkavosti zakona te je slala pismo u Europsku komisiju o najvišem divljanju cijena u zemljama s najnižom prosječnom plaćom - zemljama istočne EU. „Svi smo svjesni da je veliki dio poskupljenja isključivo posljedica pohlepe tržišnih igrača i propusta Vlade da zaštiti građane. To je fenomen koji je izraženiji u istočnoj EU gdje su građani prepušteni na milost i nemilost tržištu. Svaka kriza se iskorištava za deranje kože građana i tome moramo stati na kraj!“, kaže Borzan.

 

Komentari




Još iz kategorije Gospodarstvo