U slučaju profesorice Ane Saratlije čije smo potresne ispovijedi objavili pod naslovima Zaštitite moju djecu od lokalnog moćnika i obiteljskog nasilnika, U raljama bešćutne birokracije i Obitelj Saratlija ogorčena reakcijom Centra za socijalnu skrb čini se, zakazala i policija. Proizlazi to iz očitovanja pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnje Ljubičić koja smatra da policijske postaje Grubišno Polje i Virovitica nisu postupali u skladu s Protokolom o postupanju u slučaju nasilja u obitelji, niti u skladu s Direktivom Europske unije o žrtvama kaznenih dijela i Konvencijom Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja. Nisu postupili ni u skladu s preporukom Odbora ministara Europske unije, Zakonom o ravnopravnosti spolova kao i čitavim nizom drugih propisa koji se tiču ravnopravnosti spolova u jednom dijelu policijskog postupanja.
Na temelju Anine pritužbe, očitovanja policije, te cjelokupne dostavljene dokumentacije pravobraniteljica smatra da je postupanje policije prema Ani Saratliji bilo motivirano diskriminacijom temeljenom na spolu.
PRAVOBRANITELJICA: ANA JE DISKRIMINIRANA
Anin izvanbračni partner Jozo Matošević, inače ravnatelj Srednje škole Bartola Kašića u Grubišnom Polju, 25. svibnja 2014. godine u 14:55 sati prijavio je policiji da ga je Ana verbalno napala. Samo 5 minuta poslije Policijska postaja Grubišno Polje uputila je policijske službenike koji su konstatirali da je Ana sa djecom napustila stan i otišla svojim roditeljima u Viroviticu. Policija iz Grubišnog Polja žurno je uputila dopis kolegama u Virovitici da ju pronađu, ispitaju i alkotestiraju što su ovi isti dan revno i učinili. Sve se to dovijala pred očima Aninih roditelja i djece.
Pravobraniteljica smatra da je ovakvo postupanje policije u suprotnosti s propisima, prvenstveno Protokolom o postupanju u slučaju nasilja u obitelji koji detaljno razrađuje način djelovanja i postupanja policije te obveze u slučaju obiteljskog nasilja. Cilj protokola postupanja policije je zaštititi žrtvu od nasilja u obitelj
"Da bi se ostvario cilj Protokola, ali i svih ostalih zakona i propisa koji definiraju ovu problematiku, potrebno je da policija nepristrano, objektivno, neutralno i profesionalno, sa dovoljno senzibiliteta za odnos snaga između partnera kao i za životnost ovakvih situacija, utvrdi tko je žrtva nasilja u obitelji, te da tek onda krene poduzimati žurne korake zaštite. Opisano postupanje policije, gdje se na ovaj način i sa ovim stupnjem žurnosti reagiralo po prijavi muškarca (fizički jačega i uz to posjednika vatrenog oružja) protiv žene s dvoje maloljetne djece (fizički slabije) i to za verbalno nasilje, uz potpuno neprikladno ispitivanje majke dvoje djece u kući njenih roditelja, pred njenom djecom, kao i uz potpuno suvišno alko-testiranje (naime, jedno ili više alkoholnih pića moglo se popiti nakon verbalnog napada na nevjenčanog supruga) pokazatelj je određenog stupnja pristranosti i diskriminacije temeljena na spolu u radu policije koje čine povredu Zakona o ravnopravnosti spolova", mišljenja je pravobraniteljica Ljubičić.
Policija je pogriješila i u slučaju preuzimanja Aninih stvari iz stana u kojem je živjeli s izvanbračnim partnerom.
"Iako je poželjno da se kod takvih situacija kontaktira oba partnera, krajnje je neprimjereno da izvanbračni suprug, osuđenik za obiteljsko nasilje s izrečenom mjerom zabrane uznemiravanja, diktira policiji način preuzimanja stvari, odnosno zabranjuje da se stvari predaju roditeljima već traži da se predaju Ani osobno u njegovom stanu. Stječe se dojam da bivši izvanbračni suprug uvjetuje policiji način postupanja, de-facto ucjenjujući policiju, dok se policijski službenici propuštaju razmišljati praktično te, iako u skladu sa zakonom, iznalaze rješenja koja zapravo traže vrijeme umjesto da primjereno postupe na licu mjesta i sami obave radnju u svrhu Anine zaštite, poštivanja sudske mjere kao i principa efikasnosti i ekonomičnosti u postupanju", piše pravobraniteljica Ani Saratliji u odgovoru pritužbu.
PU BJELOVARSKO-BILOGORSKA: PRITUŽBE SU NEUTEMELJENE
Kontaktirali smo glasnogovornike policijskih uprava u Bjelovaru i Virovitici. U Virovitici su nam rekli da danas i sutra, zbog drugih obaveza, nemaju vremena istražiti što se događalo prilikom postupanja policijskih službenika i jesu li diskriminirali žrtvu obiteljskog nasilja kako to tvrdi Ana Saratlija i sumnja pravobraniteljica za ravnopravnost spolova. Iz Bjelovara nam je stigao mail sljedećeg sadržaja:
Policijska uprava je glede predmetnih događanja 17.07.2014. zaprimila pismenu pritužbu na postupanje policijskih službenika Policijske postaje Grubišno Polje, a koja je upućena od strane pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u ime jedne ženske osobe. Obavljenom provjerom navoda iz pritužbe od strane policijskih službenika za zakonitost postupanja ove PU utvrđeno je da su isti neutemeljeni. Policijski službenici Policijske postaje Grubišno Polje su u vezi događaja koji se navode u pritužbi poduzeli sve potrebne mjere i radnje sukladno zakonskim propisima. Ovom prilikom vas obavještavamo da ova policijska uprava, kao niti druge policijske uprave u RH, sukladno danim uputama Ravnateljstva policije ne daje nikakve informacije o događajima vezanim uz obiteljska nasilja.